| AwesomeGoals a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema cu calculatorul. respectiv nu mai porneste(in sensul ca beep-ul de POST nu se mai aude iar monitorul ramane in stand-by(beculetul lui e portocaliu, nu se face verde) si am observat ca dvd-rom-ului nu i se mai aprinde beculetul si nici nu mai functioneaza

Ca o recapitulare : calculatorul porneste, hdd-ul se aude, coolerul se invarte, dvd-ul NU MAI MERGE, licare incontinuu cele 2 beculete de la hard si dvd banuiesc, insa beep-ul de POST nu se mai aude, monitorul nu se mai aprinde (Ramane portocaliu beculetul) iar calculatorul ramane asa cat timp il las. de mentionat ca nu il pot opri de la butonul de start si nici sa dau restart, trebuie ori sa-l scot dn priza ori sa opresc curentul.

avand in vedere sistemul nu are rost sa dau specificatii, am calculatorul de 4 ani, placa video noua de 1 an, ramii schimbati tot acum un an, sursa e buna, hdd-ul e bun, procesorul nu are nimic. maine o sa incerc urmatoarele lucruri : schimb locurile RAM-ilor, curat de praf calculatorul, scot cablul de la sursa, monitor, etc si le pun din nou la loc, fac reset de bios(scot bateria), ma uit daca conductoarele de la placa de baza sunt umflate, incerc sa pornesc calculatorul cu o metoda mai rara : opresc sursa de curent tin butonul de power al calculatorului apasat 10 sec apoi pornesc butonul de la curent. vreau sa stiu alte solutii sau idei. cine raspunde in termeni logici la intrebare si este folositor primeste funda. multumesc

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

Scoate si bateria de la bios. Daca ai facut vreo modificare hardware recenta, verifica daca ai montat totul cum trebuie. Poti verifica toate componentele si firele/fisele daca sunt atasate corespunzator. Succes.

| AwesomeGoals explică (pentru eucumine010):

Modificari hardware am facut acum 1 an si totul a mers perfect. maine dimineata vine un amic sa testam memoriile, sursa, hdd-ul si toate cele. ce ma intreb este de ce nu merge dvd-ul? poate asta e problema...in fine nu vreau sa fac nimic in seara asta, decat sa ma enervez...mai bine stau la laptop. maine revin cu informatii, multumesc

| eucumine010 a răspuns (pentru AwesomeGoals):

Sunt multe motive ce pot crea o asemenea problema, e mai usor cand il ai in fata. Succes.

| AwesomeGoals explică (pentru eucumine010):

Revin cu detalii suplimentare...placa video e ok, hdd-ul, sursa tot ok. dvd-ul nu merge iar coolerul merge ca si cum nu ar fi nevoit sa raceasca procesorul ceea ce ma ingrijoreaza. ori procesorul, ori placa de baza au cedat. am trimis calculatorul la niste specialisti si astept sa vad ce-mi spun in urmatoarele zile. multumesc de ajutor

| eucumine010 a răspuns (pentru AwesomeGoals):

Pai coolerul oricum trebuie sa se invarta chiar daca procesorul e rece, se maresc rpm cand e nevoie de o racire intensa. Ciudata problema oricum. Sper sa ai vesti bune si sa fie doar vreun fir iesit sau ceva minor.

5 răspunsuri:
| krysstal a răspuns:

Daca monitorul nu se aprinde cu toate ca celelalte piese functioneaza normal, spot fi 2 probleme.la mine facea la fel, mi s-a stricat slot de la placa video, de pe placa de baza.Deci ai 2 variante, intai verifici la alt pc daca placa video merge, iar daca merge iti este ars slotul de la placa video de pe placa de baza.si in acest caz iti trebuie alta placa de baza.se duce foarte usor de la un soc de curent