| shadixx a întrebat:

vreau sa imi cumpar niste rami si ma intrebam daca sunt compatibili cu pcu meu

i5 2500k
motherboard p8h67
power supply eps 750 w

Ramii pe care vreau sa-i cumpar: http://www.emag.ro/......EVK0KBBBM/

Dau funda! Ms

3 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Salut! Ai nevoie de DDR3/1066MHz si pe acel site vad ram DDR3 de 1600MHz pe placa ta ai un avantaj mare in ceea ce priveste memoria virtuala poti adauga pana la 32 de G, dar daca folosesti peste 3 giga trebuie sa instalezi un sistem de operare de 32-bit alt fel nu-ti va recunoaste doar 3 giga de ram. Poti sa iei DDR3, dar ia maxim de 1066 MHZ

| Me2 a răspuns:

2500k pe h67? :)), memoriile nu vor merge, pune ceva pe 1333 mhz
http://www.pcgarage.ro/......tspreader/

| IulianP a răspuns:

In primul rand ai o greseala din start, ti-ai pus un CPU cu multiplicator deblocat pe o placa de baza care nu stie OC.
Este indicat sa-ti cumperi memorii la 1333MHZ deoarece atata "stie" controllerul de memorie integrat in CPU; plus ca si placa de baza care o ai nu suporta memorii la 1600MHz.