| TTSP a întrebat:

Vreau sa-mi schimb placa video, GT 1030 cu RX 590. Momentan am I3 7100, cu 8gb de ram, și o sursa Segotep SG-D600SCR. Știu ca in unele cazuri o sa am bottleneck de la procesor, oricum plănuiesc sa-l schimb anul viitor cu Ryzen 5 3600, și sa pun 16gb la 3000. Problema este sursa cu placa video. Știu ca sursa are 600W, cu eficientă 85%, asta ar însemna ~500W puterea pe care poate sa o dea. Teoretic. Cam cât ar fi consumul cu Rx 590 și i3 7100, și, cel mai important, ar tine sursa sistemul in full load? Faza e că, carcasa am pus o pe un alt sistem pentru a-l vinde, oricum era model mai vechi și avea puțin spațiu pentru placa video, și air flow slab. Nu știu dacă o sa am bani destui și pentru carcasa, sper sa-mi ajungă măcar pentru placa video, de aceea zic ca nu as putea sa-mi schimb și sursa.

Răspuns Câştigător
| Vladut2000L a răspuns:

Tine sursa daca este de 600W gandeste-te ca tine si un gtx 1080 o sursa de 500W dar la limita.

1 răspuns:
| TTSP explică (pentru Vladut2000L):

Ms de răspuns! Ma gândeam totuși, chiar dacă are 600W 85% eficientă, n-are certificare. Totuși am pus-o pe un sistem mai vechi sa văd dacă mai sunt bune piesele din sistem, l am testat și într-un joc, și in full load, sursa sufla aer destul de rece, nici măcar călduț, iar sistemul ala consuma in jur de 200W.