| anonim_4396 a întrebat:

Am comandat sâmbătă de la Altex o sursă Segotep SG-D600scr 600w și un Intel core i3 7100. Am auzit despre sursa asta că nu e foarte buna (că începe să scoată un sunet ciudat sau că explodează). E adevărat? Sistemul pe care vreau sa o pun este:
Intel core I3 7100
GT 1030
8gb RAM (ddr3l s-au ddr4)
Hdd WD 1tb(posibil și un Seagate de 500gb)
O unitate optică
2 ventilatoare pentru carcasă.
Credeți că sursa e buna și nu are rost să îmi fac griji?

Răspuns Câştigător
| umbra09 a răspuns:

Depinde poate cei care au scris au avut ghinion sa fie una defecta sau imperfecta dar o poti returna in caz ca nu-ti convine.

| TTSP a răspuns (pentru umbra09):

Mulțumesc pentru răspuns! Acum nu mai îmi fac griji, trebuie doar sa aștept până vine... Mulțumesc!

| umbra09 a răspuns (pentru TTSP):

winking o seara faina

| TTSP a răspuns (pentru umbra09):

Mersi! La fel!

| DannyR0 a răspuns (pentru umbra09):

Dar cum se face ca la produsele "premium", "de firma", nu prea exista ghinioane sau imperfectiuni?

| umbra09 a răspuns (pentru DannyR0):

La ori ce firma exista, dar bine inteles ca o firma ce iti cere de 10 ori mai multi bani e mai atenta la perfectiune decat o firma care iti da produsul la un pret foarte mic. Crede-ma ca am calculator de mi de euro si am avut probleme cu el si e de firma de top. Dell Server

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

GT 1030? De ce ai arunca bani pe o astfel de mizerie? Integrata din i3 7100 e destul de ok.

| TTSP a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

GT 1030 mizerie? E aproape la fel de bună ca gtx 750 ți, diferența de fps-uri e mică. Și integrata e destul de bună, dar nu pentru jocuri.

| Eduard619 a răspuns:

N-are nicio treaba, sa fie prea ghinionist omul sa ii explodeze sau sa ai componente prea puternice sa se arda.
In schimb pentru ce ai tu e super ok happy

| TTSP a răspuns (pentru Eduard619):

Mulțumesc pentru răspuns! Sper totuși să nu prind eu una cu probleme... Mulțumesc!

| Eduard619 a răspuns (pentru TTSP):

Daca ai probleme o trimiti inapoihappy

| TTSP a răspuns (pentru Eduard619):

Sper totuși să nu fiu ghinionist! Iti mulțumesc pentru răspuns!

| DannyR0 a răspuns:

Problema e alta, eu nu inteleg de ce oamenii isi iau piese de calculator, daca nu au cunostinte in acest domeniu? Puterea sursei raportata la consumul calculatorului tau e mult prea mare. Nu ai ce face cu 600w, nici jumatate nu consuma sistemul tau, sa nu mai zic ca recomandat e sa iti iei o sursa certificata 80+, chestie ce nu o are aceasta aleasa de tine.
Personal nu o vad ca fiind o sursa buna, de incredere, insa observ comentarii pozitive pe site-urile romanesti. Eu recomand sa iti iei o sursa de 400w cu certificare 80+ bronze, silver...

| TTSP a răspuns (pentru DannyR0):

Am prins sursa asta la o reducere. Nu aveam planificata sursa asta, dar a fost o reducere destul de bună, mă gândeam la o sursă de 500w.
PS: am cunoștințe destul de bune, eu am ales piesele, iar tot eu le montez, dar am văzut și comentarii negative despre această sursă, mă gândeam că unul ditre utilizatori are această sursă și îmi poate spune cum e. M.au speriat comentariile negative, am vrut să văd dacă are rost să mă ingrijorez

| DannyR0 a răspuns (pentru TTSP):

Ok, dar de ce sa dai banii pe ceva de care nu ai nevoie doar pentru ca e la reducere? 600w e foarte mult pentru sistemul tau, repet exagerat de mult. Sistemul tau va consuma in full load maxim 160 de wati, deci tu si cu o sursa de 300 de wati iti faceai treaba foarte bine. Daca chiar aveai cunostinte ai fi stiut ca niciodata nu trebuie aleasa o astfel de sursa pentru configuratia ta, fara nici o certificare a eficientei, o chinezarie de sursa, efectiv asta e. Eu ce incerc e sa iti dau niste sfaturi si sa te ajut, toate astea au rol constructiv, dar vad ca esti putin repulsiv la sfaturile mele.

| umbra09 a răspuns (pentru DannyR0):

Daca omu si ia o sursa manusa pentru sistemu lui si dupa face un upgrade cu hdd ssd si placa video rami etc. Ce faci schimbi sursa cai prea mica si nu duce la upgrade? Daca e mai mare e ok ca in vitor nu sti ce ai de gand. Ps eu am un pc cu o sursa de 1000 de wati Dell second e 500 de lei si e cam mica pentru un upgrade cu ea a venit pcul e stoc.

| TTSP a răspuns (pentru DannyR0):

Are un prieten Segotep gtr 550w pe un i5 6400 oc, gtx 1050 4 GB ti oc, 16 GB RAM ddr4, 1 hdd și un ssd. Sursa ii tine perfect sistemul, mă gândesc că dacă o sursă de 550 tine sistemul ăla una de 500 tine fara probleme sistemul meu, dar daca oferta mi s-a părut atractivă...
Segotep nu e chiar chinezărie, totuși e cunoscută și e o firma destul de bună. Cum spune "umbra09", nu se știe ce upgrade voi mai face la PC, nu se știe... Totuși sursa are 600W și eficiență 85%. Eu doar voiam sa mă asigur că totuși sursa e bună, că acele probleme pot apărea din cauza unui defect din fabrică...Mulțumesc și ție pentru răspuns!

| DannyR0 a răspuns (pentru umbra09):

Vad ca nu vrei sa intelegi nimic din ceea ce zic. Ok, vrei sa-ti faci upgrade, nici o problema, dar orice om cu niste cunostinte minime stie ca sursa aia e o pocnitoare si nu e recomandata unui upgrade mare. Are suport SLI, dar trebuie sa fi capcaun sa faci pe ea asa ceva, adica daca vrei sa bubuie e numai buna pentru asa ceva. Oricum indiferent de ce upgrade vei face, o sursa de 500w tot era arhisuficienta, e overkill 600w, chiar daca ti-ai lua un 1070, care oricum ar face bottleneck. O sursa de 400 e chiar mai mult cu 200 de wati fata de ce poate consuma pc-ul tau acum in full load. Deci unde e "sursa manusa "? Ramii, hdd-ul, sdd-ul, consuma putini. Un gtx 1050 consuma 75wati, cu doar 35 de wati mai mult fata de 1030, deci de la 160 ajungem la aproximativ 200 wati. Unde e nevoie de atat putere?
Pentru a avea nevoiede 600w ai nevoie de cel putin gtx 1070, si un procesor cu consum de 90w ca sa se justifice.
Ce vreau sa intelegi lasand puterea la o parte e ca sursa, ca si constructie si componente nu e buna, e prastie, pocnitoare, e cea mai ieftina sursa de 600 de wati. Daca tot vrei ceva mare, uite un produs mai caltitativ de la acelasi producator https://www.pcgarage.ro/surse/segotep/gp700p-80-plus-platinum-600w/.
Apropo, legat de chestia aia cu 1000w, poate imi explici si mie ce faci cu sursa aia, sunt foarte curios cum o folosesti.

| TTSP a răspuns (pentru umbra09):

După cum ai spus tu, mai bine îți ei una mai mare, nu se știe ce mai modifici la sistem. Oricum, nu e bine sa ți o sursă la puterea ei maxima, sau destul de sus. Dacă o tii destul de jos, macar știi cu se încălzește prea tare și e mai silențioasă. Mersi din nou pentru răspuns!

| TTSP a răspuns (pentru DannyR0):

Am dat sâmbătă comanda pentru ea. Am înțeles ce ai vrut sa spui, dar totuși are protecții, nu am vrut sa iau una cu putere cat mai mare și cât mai ieftină, doar am prins.o la reducere, iar comentariile despre ea mi se păreau destul de bune.Segotep e o firma destul de bună, nu am auzit comentarii de genul că sunt chinezării etc. Atât pe eMag cât și pe PC garage sunt comentarii destul de bune. Sursele sub 100 de lei cred și eu că sunt pocnitori, dar totuși e peste 150 lei și are protecții. Faza cu "toată lumea știe că e o pocnitoare" nu prea cred, nimeni nu s-a plâns că e o pocnitoare sau ceva de genul...cei care s-au plâns de ea e că are cabluri scurte sau zgomotul puțin mai mare la sisteme mai pretențioase. Sunt și oameni cu i5 6600k și gtx 970 oc cu sursa asta, care spuneau că e foarte buna și silențioasă. Deci, cum spuneam, știu la ce te refereai, pentru poate ai ceva cu Firma Segotep. Am mai întâlnit persoane de genul care au ceva cu Firmă, gen cei cu amd față de Intel. Mersii pentru răspuns! Dacă totuși explodează sau ceva de genul, o pot returna.

| umbra09 a răspuns (pentru DannyR0):

Calculatoru a venit gata configurat din fabrica l-am luat stoc si ei au considerat ca are nevoie de o sursa mai puternica deci nu cred ca suntem noi in masura sa spunem ca Dell firma foarte de top ar fi gresit si a pus ceva mai mare. Cand o sa fac upgrade la 3 placi video 64g ram si 4 hdd o sa fie nevoie plus ca am 2a procesoare.

| DannyR0 a răspuns (pentru umbra09):

Te rog frumos sa ma scuzi, am omis faptul ca e un server, greseala mea. Ai dreptate in ceea ce zici si imi cer scuze pentru eventualele "frustrari". Initial crezusem ca tu esti cel ce postase intrebarea laughing Sorry, si o zi buna!

| umbra09 a răspuns (pentru DannyR0):

Nui nici o problema stai linistitwinking o seara faina