| dNywOw a întrebat:

Vreau sa stiu ce este D.P.I, la mouse? Si in ce consta? Si daca puteti sa-mi recomandati un mouse bun pentru gaming.

6 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

DPI [dots per inch]. adica cite puncte avem pe o portiune de un inch.Cu cit avem mai multe puncte mouse-ul se va misca mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei un mouse pentru gaming trebuie sa iti iei unu cu laser, si unul bun costa intre 100-150 lei depinde ce vrei sunt si mai scumpe.
http://www.mediatec.ro/......-gaming-da

Eu am mausul asta si este ok, iti poti alege viteza poti setala ce comenzi sa pui, singurl lucru de care sunt nemultumit este ca s-a luat vopseaua de pe el.

Eu ti-l recomand pe asta:
http://www.mediatec.ro/....../index.php

Depinde cati bani ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dude,faci cum vrei, dar mouseurile,, de gaming'' sunt bune decat pe hartie.
A adus un coleg la TIC, unde ne mai jucam CS, un mouse de 300 de lei, si nu se simte nici o diferenta intre cele ieftine de 20 de lei.
Am un mouse cumparat in 2004 la 35 de lei si a cedat pc-ul inainte sa cedeze el, chiar si azi merge si stateam zilnic minim 5 ore la pc fara sa ma dau jos de pe scaun.
Iti sugerez sa cumperi un mouse adevarat nu ceva naveta spatiala, pentru ca dai banii degeaba.

| Thrimbor a răspuns:

Viteza unui maus se exprimă deseori în dpi (dots per inch). DPI reprezintă numărul de pixel i cu care se mișcă un cursor de mouse pe ecran.

Nu iti cunosc bugetul, dar un mouse bun pentru gaming ar fi
Mouse Razer Naga 2014, laser, 8200dpi

http://www.emag.ro/......D5F8XBBBM/
379 RON

| justMike a răspuns:

SteelSeries Kinzu V2 Pro Edition, mouse-ul pe care îl am din 2012 și încă merge perfect, foarte bun pentru gaming, la un mouse nu îți trebuie foarte multe butoane, unii când își iau mouse-uri (pentru gaming) când văd un mouse cu vreo 20 de butoane pe el, gata îl ia, ca este foarte interesant că are butoane pe el. Cea mai buna alegere este Kinzu v2 pro edition. Ai și driver pentru el la care îți setezi DPI-ul la mouse (dpi-ul este ceva gen. sensibilitatea la mouse) v2-ul care îl am acum merge foarte bine pe un mousepad tot de la steelseries, anume QCK+. Merg perfect împreună.

| Pop_Tedi_2000 a răspuns:

Dpi au raspuns ceilalti ce e. nu ainevoie de mai mult de 3000 decat daca ai monitor ultra wide. Am unul de la Logitech prodigy g203 parca, l-am luat cu 100 lei, are 8000 dpi dupa un update(in specificatii are 6000 dpi) si este foarte bun si de calitate. diferenta se simte, dar nu in CS1.6 si in jocuri vechi.se simte diferenta in jocuri mai noi, in fps-uri si in altele. mousul nu este nici naveta spatiala si iluminarea este nice to have. Recomand brand-ul Logitech, am cam tot de la ei ca periferice si accesorii