| BadBoy1998 a întrebat:

vreau sa stiu daca praful din calculator imi afecteaza FPS-urile in jocuri adica, daca calculator este plin te praf merg jocurile mai rau sau daca este gol de praf, jocurile merg mai fluent, vreau sa stiu daca asta este adevarata! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Marian_ValentinBr_1993 a răspuns:

E cam lame intrebarea asta, normal ca trebuie sa ai un sistem curat, daca iti intra praf la pinii dintre procesor si placa de baza poti sa te alegi cu un procesor ars, acum depinde si de ce compentente ai si ce jocuri vrei sa joci pe acel sistem. Raspunsul este da, praful iti poate afecta coolerele din sistem care racest componentele iar acestea intr-un final vor "obosi" si vor ceda (arde). Fa un test si vezi ce temperaturi ai la procesor, placa video si memorii.

5 răspunsuri:
| Alexdreww24 a răspuns:

Sincer iti spun praful din calculator nu dauneaza nimic FPS-urilor asta n-are nici o vina!
Funda

| KillaNoFilla a răspuns:

Impoertant e sa nu tina caldura, daca e praf pe piese, nu are nimic dar daca canalele colerului sunt inbacsite de praf, cu siguranta o sa faca temperatura mai mare ceea ce nu e bine pentru procesoare.

Nu o sa-ti scada fps dar o sa tureze ventilatorul sau o sa ajungi sa ti se stinga pc-ul.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu le afectează. Nu are nici o legătura una cu alta.

| K0sti a răspuns:

Evident ca afecteaza, daca procesorul si GPU-ul sunt pline de praf si nu se racesc cum trebuie!

Intrebare de gradinita...

| Pietricel a răspuns:

Da, praful poate dauna FPS-urilor.