| bestfully a întrebat:

Care este diferenta intre un laptop si un calculator? Momentan am calculator, dar vreau sa-mi iau si laptop. Merita sa dau bani pe el? Vreau sa stiu daca merg pe laptop unele jocuri, asa cum merg pe calculator. Ma refer la Sims 2, 3, la jocuri de pe facebook (City ville, farm ville). Sau merg in reluare aceste jocuri? Site-urile se incarca mai greu pe un laptop decat pe un calculator? Intreb asta pentru ca Sims si anumite jocuri merg greu, in reluare, chiar si pe calculator. Ma intreb daca merg si pe laptop. Am inteles ca pe laptop nu se incarca site-uri, jocuri si ca merg mai greu. Vreau sa-mi raspunda cineva care are laptop. Si daca se poate sa-mi dati mai multe detalii despre laptop.

10 răspunsuri:
| mateielisey a răspuns:

Laptopu la jocuri se incalzeste foarte tare de aceea nici nu rezista prea mult(sunt si care sunt pentru joc da alea sunt scumpe)

| Tudor_4193 a răspuns:

Dupa parerea mea eu as alege laptopul. Laptopul este portabil, il poti lua cu tine peste tot. In plus sunt laptopuri mai performante decat calculatoarele, jocurile de care zici tu si chiar multe altele le poti rula pe un laptop fara probleme.Dezavantajul laptopu-lui este ca trebuie sa-i pui tu un alt mouse pentru ca e mai greu de folosit cel al laptopului.

| ruPfashu a răspuns:

Evident ca merg. Acuma depinde cat de performant e. Si diferenta e ca laptopul este portabil, calculatorul nu.

| iulia7621 a răspuns:

Eu am avut calculator dar acumm am laptop
calculatorul ocupa mult loc si un laptop nu acupa mai nimic
dar laptop'ul daca ti se strica ceva placa sau mai stiu eu ce trebuie sa ii schimbi totul
si jocurile merg bine pe amundoua

| HinoKahoko a răspuns:

Depinde. Daca vrei doar sa te joci si sa navighezi pe net, calculatorul e cea mai buna alegere. Cand eram mica mi-am luat un laptop cu placa asemanatoare a unui calculator si am ramas dezamagita deoarece daca instalam mai mult de 1/2 jocuri mari (Sims, RPG, Counter Strike etc) imi mergea in reluare. Trebuia sa-mi reinstalez windowsul de 2 ori pe an... pentru un copil calculatorul e mai bun. Insa daca ai nevoie de el la scoala, facultate sau ceva, un laptop ar fi de preferat.
Inca ceva, toti oamenii care mi-ai reinstalat windowsul mi-au spus ca laptopurile nu sunt facute pentru jocuri, ci pentru a lucra (documente sau ceva).

| shadow1994 a răspuns:

Laptopul are un atu care merita luat in considerare : Portabilitatea. daca ai nevoie de el la scoala sau la facultate laptopul este alegerea ideala. Eu unul am laptop de 2 ani si nu am prea avut probleme cu el. o singura data am avut o problema mai serioasa si a trebuit sa imi cumpar un alt DVD rw (subliniez faptul ca schimbul componentelor hardwere este foarte costisitor in comparatie cu al unui calculator) De exemplu un DVD rw pentru calculator este aproximativ 80 de lei iar al unui laptop este de la 180 pana la 230 lei... in cea ce priveste jocurile nu vei avea absolut nici o problema daca specificatiile laptopului sunt cat de cat decente. pentru jocuri mari ar fi bine sa iti alegi un laptop care sa aiba mai mult de 1 g ram si o placa video mai mare de 500...

| davidwarner a răspuns:

Eu am laptop de 2 ani si nu am nici o problema cu el. Ma rog doar ca am schimbat vreo 5 incarcatoare. Dar nu are nici o legatura cu jocurile, site-urile. Nu stiu cine ti-a zis ca merge mai greu sau ca nu functioneaza...a ras de tine.

| Love_6750 a răspuns:

Pai pe laptop ai mai multe avantaje.Il poti lua cu tine oriunde.Este mai practic ca si calculatorul deoarec poate fi dus oriunde

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Pai este o diferenta destul de mare, laptop-ul fiind portabil si nu cu atatea cabluri si tampeni ca un pc. Daca vrei sa iti cumperi laptop depinde foarte mult de specificati(procesor, placa video, ram etc), dar insa de jocurile care vorbesti tu eu cred ca ar merge cam pe orice laptop..AUZI ACOLO... FARM VILL laughing si cica sims laughing) te asigur ca rahaturiile astea de jocuri merg pe orice pc/laptop.Eu mi-am cumparat de curand un laptop Acer cu 2000 ron(procesor i3, placa video nVIDIA 2gb dedicated vram, iar memoria de lucru ram este de 4 gb)pe laptop-ul acesta ma joc batterfield 4, gta 4, nfs the run, conterstrike global ofensive toate aceste jocuri le am in momentul de fata in laptop si imi merg fara probleme pe ulta cu setariile grafice. funda

| bábýdőll_1751 a răspuns:

Diferenta este portabilitatea.il poti lua cu tine pe unde doresti.Jocurile si site-urile merg la fel daca laptopul are o memorie decenta si o placa video cat mai buna. exista laptop-uri cu o memorie la fel de mare ca si cea a unui calc.Preferabil ar fi o placa de 500+ mb pentru ca jocurile sa ti mearga okhappy.Si da merita atata timp cat esti dispusa sa ti iei unul de calitate