| Windius a întrebat:

Am 2 probleme legate de PC.
Prima e urmatoarea: am cumparat o placa video noua, Nvidia Gainward GeForce gtx 650, dar cand am montat-o PC-ul s-a deschis, dar ecranul ramane negru. Placa video cea veche este Nvidia GeForce 9500 gt, dar cu asta imi ruleaza normal fara probleme. Am fost atent la montare, a intrat perfect, iar mufa (VGA) a intrat de asemenea.

Placa de baza: Intel DG41WV
Procesor: Pentium(R) Dual-Core CPU E5500 2.80 GHz
Sursa: 500W

A doua problema e legata de slotul de memorii. Am 2 memorii, (o memorie de 2 gb iar alta de 4gb, ambele ddr3), dar cand dau la Proprietati la Computerul meu, apare doar cel de 2 gb. Cel de 2 gb il am de mult timp, iar cel de 4 gb l-am cumparat recent si nu e second hand, e nou. Cand am inversat locul lor (cel de 2 gb in slotul celui de 4gb si viceversa), nu mi se deschidea pc-ul din cauza ca nu avea memorie. E de vina slotul sau memoria?

Dau funda raspunsului cu rezolvarea la probleme, dar va rog sa scrieti detaliat.

1 răspuns:
| 0x11111051 a răspuns:

1) Dar driverul ai instalat? Stiai ca trebuie sa il deschizi in "Safe Mode" si dupa aia sa instalezi driverul?

2) Daca frecventa este diferita, atunci inteleg de ce nu iti arata. Dar asta e foarte mult de scris, ca sa intelegi.

Iar 90% este din vina slotului