| Voicu_Rus_1948 a întrebat:

Buna ziua!
Am de izolat contra inghetului o teava de apa rece din plastic cu diametrul de 25 mm.
Am gasit pe net oferta de mansoane din elastomer care are specificat la partea tehnica faptul ca au mediul de lucru pana la minus 50 de grade celsius.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in sensul ca eu nu am inteles daca:
1. materialul din care e facut mansonul izolator (elastomerul) rezista pana la minus 50 de grade fara sa se degradeze (chiar introdus in pamant )?
2. sau apa rece care curge sau stagneaza in teava izolata cu acel elastomer rezista fara sa inghete cand in jurul tevii izolate e temperatura de minus 50 de grade celsius?
3. Rezista acel elastomer si in pamant, la inghet si dezghet, fara protectie in jur?
Mentionez ca am incercat sa aflu de la furnizor raspunsul dar degeaba.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KlArt a răspuns:

Daca cei doi metri sunt lipiți sau pe langa casa, atunci o optiune ar fi izolare cu vata de sticla, infasurata cu sfoara pe deasupra; apoi, peste vata legată, banda adeziva, mai lata, pentru protectia vatei impotriva umezelii. Se mai gasesc in comert si tuburi izolatoare, din poliester, pe marimea tevei. Se pot pune, pentru siguranta, doua tuburi: unul mai mic, al doilea mai mare.

9 răspunsuri:
| KlArt a răspuns:

Depinde unde se afla teava ce trebuie izolata: in interiorul unei incaperi sau afara, in aer liber?

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru KlArt):

Teava se afla afara, jumatate in aer liber si jumatate circa 1 metru in pamant.

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru Voicu_Rus_1948):

Dar cred ca indiferent unde s-ar afla teava intra in discutie in primul rand temperatura din jurul ei.

| KlArt a răspuns (pentru Voicu_Rus_1948):

Nici o variantă de izolare nu o protejeaza. Singurele solutii sunt: ingroparea in pamant sau pornirea robinetului la nivel minim, pe tot parcursul vremii geroase. Apa, daca e lasata sa curga, nici la -30 de grade nu ingheata. Totusi, cum e partea neizolata? E pe orizontala sau pe verticala? Ce lungime are?

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru KlArt):

De la sursa pana langa casa e la 80, 90 de cm in pamant si iese pe langa fundatie pentru. a intra in casa.
Vertical pentru. a intra in casa sunt cei circa 80, 90 de cm in pamant si circa 2 m afara.
Tot nu sunt lamurit de ce spune furnizorul ca mediul de lucru al izolatiei este de pana la minus 50 de grade celsius.
De ce ii mai zice izolatie?
Ce si cum izoleaza daca n-o pot folosi impotriva inghetarii apei din teava care curge sau stagneaza?

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru KlArt):

Cei 2 metri in sus sunt pe langa casa dar trebuie sa izolez si partea din pamanrt fiindca si in sol se produce inghet.
M-am gandit si eu la vata de sticla dar e destul de greu s-o etansez perfect si in mod sigur va absorbi umezeala de jos in sus din pamant.
De asemeni, nu cred ca banda adeziva va avea o viata prea lunga la imghet si dezghet.
Sigur o sa pun doua tuburi suprapuse.
Trebuie sa existe o rezolvare la toate...
Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc toate cele bune!
Cu stima!

| GameRoGo a răspuns:

Scuze dar nu prea ma pricep

| Voicu_Rus_1948 explică (pentru GameRoGo):

Nicio problema, nimeni nu se pricepe la toate. Fiecare are valoarea lui.
Numai bine!

| GameRoGo a răspuns (pentru Voicu_Rus_1948):

Ok