| Whitesnake99 a întrebat:

Mai intreb o data, cu riscul de a îi enerva pe unii care mi-au mai raspuns deja, dar nu prea sunt convins. Stau intr-un bloc nou (izolat destul de bine mi-au spus unii), am cam 21.5-22 de grade FARA incalzirea pornita (la temperaturile de acum). Vreau sa plec de acasa de Craciun o saptamana, se poate sa-mi inghete centrala? Nu vreau sa las incalzirea pornita...Am inteles ca are o protectie anti inghet dar nu mi-e clar daca am reusit s-o activez, manualul e destul de neclar. Multumesc!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca ai peste 20 de grade cu incalzirea oprita, nu ai de ce sa îți facu griji.
In privinta protectiei antiinghet a centralei, in principiu nu trebuie sa activezi nimic.

| relian a răspuns:

Nu are cum sa fie neclar in manualu ala. Poate nu pricepi tu ce scrie acolo.
F bine ar putea avea un buton, tu il apesi, ori ceva setari, astfel ca atunci cand centrala sesiseaza o temp de 1-2 grade sau 0 porneste singura sa mentina in jur o temp peste cea de inghet,deci nu sa faa cald,doar sa protejeze.

Are un termstat,ala ii zice ce temp este,asa ca cauta si vezi ce anume trebuie sa setezi.

Daca nu poti sa setezi centrala, cauta si vezi ce spune vremea pe acea perioada ce o sa fii plecat.
Asa macar in mare.Ori inainte dea pleca o o zi doua te uiti la vreme pe o saptamana, ori cat timp esti plecat si vezi cam ce temp ar putea fi.
Mase de aer f rece nu vin asa brusc, alea se deplaseaza in timp, ca urmare aia de la meteo au asa in mare idee cam ce se intampla.

Dar cel mai indicat este sa setezi centrala pe modu aa de protectie, o sa stai linistit.

| Wr3nch a răspuns:

Daca scad temperaturile se poate. Eu personal nu as risca pentru cativa lei.

| Frank51 a răspuns:

Într-un bloc pereții sunt calzi, nu are cum să ajungă temperatura din interior sub 0 grade ca la o casă.

| Dismally a răspuns:

Daca ai 21 - 22 de grade fara centrala pornita nu prea are cum sa inghete, totusi uita-te in manualul centralei sau al termostatului si vezi cum se activeaza functia anti-inghet. La mine este un buton pe termostat, il apesi si gata, la tine va fi diferit in functie de ce model ai.

| NunuNini a răspuns:

Functia anti-inghet o tine pe la 7 grade (imi amintesc din cartea mea). Dar cum spune @Frank51, intr-un apartament nu se ajunge rapid sub 0 grade. Poti sa pleci linistit.
Daca ai acum 21-22 grade fara incalzire, stai intr-o zona a tarii unde e cald. La mine nu e asa.
Sarbatori fericite!

Răspuns utilizator avertizat