| GabGab a întrebat:

Buna ziua. Am întâmpinat problemă și asta se întâmplă de o lună și nu mai știu ce să fac. Nu înțeleg cum s-a întâmplat asta și aș avea nevoie de niște sfaturi... pe 7 martie cineva mi-a accesat conturile discord și steam. ambele având adresa mea personală de e-mail, am deconectat toate dispozitivele și am schimbat parola. pe 10 martie am primit un gmail că cineva a intrat în contul meu. A apărut browserul și IP-ul persoanei respective. După aceea am schimbat parola. pe 15 martie am primit un email de la Microsoft că cineva cu același ip a intrat în contul meu. (Firefox, China) Mi-am schimbat parola și email-ul, mi-am instalat un autentificator pe telefon. Am facut și o resetare din fabrică pe calculator...totul a fost în regulă până când pe 28, 29, 30 și 31 martie aceeași persoană a încercat să îmi acceseze contul Microsoft, deși nu a reușit deoarece parola era greșită, dar tot nu înțeleg de unde a primit noul meu email având în vedere că l-am schimbat. Aseară mi-am verificat contul Netflix și am observat că pe cont era același tip de browser, am facut la fel, am schimbat parola și e-mailul. Am închis toate conturile pe care le aveam conectate pe calculator, am șters gmail, email, conturi Microsoft, am făcut altele dar de pe telefon. Țin să menționez că nu am apăsat sau instalat nimic pe computer din site-uri interzise sau lucruri de genul ăsta. ( pe conturile de discord și steam a trimis prietenilor mei un link precum să apese pe el și vor primii dolari gratis).Mi-am creat un nou cont Microsoft și am noul Microsoft pe aplicatia antificator pe telefon dar deocamdată nu văd nimic neobișnuit. Am un antivirus de la Windows, chiar nu înțeleg. ce să fac? Mi-e teamă să-mi accesez noile conturi de pe computer, poate este un keylogger sau ceva de genul ăsta. Ar trebui să instalez un nou Windows și să scap de această problemă?
Chiar nu știu ce sa mai fac.

Răspuns Câştigător
| Lidia09 a răspuns:

Uite niște sfaturi:
Această situație dificilă. Este important să iei măsuri de securitate suplimentare pentru a proteja conturile tale. Înainte de a instala un nou Windows, îți recomand să faci câteva lucruri:
1. Asigură-te că ai activat autentificarea în doi pași pe toate conturile tale, inclusiv pe cel de pe Microsoft.
2. Rulează scanări antivirus și antispyware detaliate pe calculator pentru a detecta și elimina orice posibil software malefic.
3. Verifică dacă există actualizări de securitate pentru sistemul de operare și pentru toate programele instalate și asigură-te că le aplici.
4. Folosește parole puternice și unice pentru fiecare cont și consideră folosirea unui manager de parole pentru a le gestiona în mod securizat.
5. Ai grijă să nu accesezi link-uri sau să descarci atașamente din surse necunoscute sau nesigure.
Dacă problema persistă și ești îngrijorat că ar putea exista un keylogger sau alt software malefic pe computer, poți considera reinstalare am completă a sistemului de operare pentru a fi sigur că ești curat de orice amenințare. În plus, poți consulta și un specialist în securitate cibernetică pentru o evaluare și asistență suplimentară în rezolvarea problemei.

1 răspuns:
| RohanAndu a răspuns:

Retrotech.ro big grin