| totenkopfSS a întrebat:

am pe un laptop un pentium dual core T4200 2Ghz.
Aveti idee cum ii pot face overclock?

Răspuns Câştigător
| Lex169 a răspuns:

Cel mai inteligent e direct din BIOS, uita-te cu atentie pe-acolo, trebuie sa fie setari pentru FSB si/sau multiplicator. De ex. sa zicem ca ai la FSB 200 si tragi un pic de el la 220, save si restart si vezi cum e, daca nu ai bluescreenuri sau alte erori mai cresti si tot asa pana la valoarea maxima care nu face probleme. Nu-ti fie frica, nu prea se poate intampla nimic de la overclocking, cel putin nu instantaneu. Ai grija mare la temperaturi dupa overclocking, daca vezi ca se ridica prea mult temperatura cpu, da-i mai putin overclock. Daca mai ai ceva nelamuriri, te ajut cu placere (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Pe langa frecventa CPU e bine sa verifici si latentele memoriilor, sa vezi daca merg scazute mai mult.

1 răspuns:
| Zangetsu a răspuns:

Daca laptopul e Acer, Dell sau HP, nu o sa-l poti overclocka deoarece astia urasc asta.