| Olteanu_Cosmin_1997 a întrebat:

Am primit asa ceva de la un prieten http://www.mivarom.ro/......50w-p-4494 si vreau sa aflu cum il pot folosii de ce anume am nevoie pentru al pune in functiune! Multumesc, ofer funda raspunsului care este cel mai explicit si de inteles pas cu pas.

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Nu am schema sau instructiunile de la kit. Ar trebui sa fie in pachet.

Dupa ce se vede in poza, amplificatorul are punte redresoare, condensatori de filtrare. Asa, la prima vedere, ar fi suficient un transformator cu priza mediana in secundar sau 2 infasurari secundare de 2x28V curent alternativ (merge si mai putin, am convingerea ca de la 20V in sus merge bine, dar depinde de schema - poate sa mearga si de la o tensiune mai mica cu scaderea puterii evident - depinde si de schema, de reglaje - curentul de mers in gol prin tranzistoarele finale )
Transformatorul trebuie sa fie de 500W deci cam maricel. In rest, in carcasa, n-ar strica un ventilator de calculator pentru racire, mufe pentru boxe, mufe pentru semnal.

Transformatorul ar putea fi ceva de genul http://www.mivarom.ro/......25v-p-3483
Insa nu te poti lua chiar dupa ce zic eu aici, trebuie sa fie ceva care sa corespunda cu schema si piesele folosite in kit.
Poate mai trebuie niste preamplificatoare audio, corectoare de ton. Cel mai bine ar fi sa se ocupe de el cineva care se pricepe la electronica.