| HPNova a întrebat:

am setat placaa mea de retea la 1. oGbps full duplex din setari dar tot nu prind cat ar trebui sa prind...am noul connect box de la upc deci ultimul lor modem si un abonament de 150Mbps dar primesc 50-60-70 si mai rar 94 maxim

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un studiu al UE arata ca in toata Europa clientii primesc cu 25% mai putin decat scrie in contract.
De obicei furnizorii de servicii de internet promoveaza prin publicitate viteze "pana la" o anumita valoare, iar majoritatea abonatilor nu vor primi viteza maxima promovata.
Pe langa asta sunt si servicii proaste: echipamentul de slaba calitate, servere slabe si prea incarcate, etc.

| HPNova explică (pentru Salontanul):

Nu mai este o problema, dupa ce am facut ce scria in intrebare si am incercat toate posibilitatile posibile i-am dat un restart din fabrica modemului de la upc desi il am deaseara si am schimbat cablul de internet cu cel dat de ei in cutie acum am facut un test si am exact cat scrie in contract si pe pagina lor web ca ar trebui sa am multumesc oricum