| Zendaa a întrebat:

Dacă am abonament la o reţea pot să îmi iau modem de la alta reţea fără să am abonament? Şi cam cât costă un modem?

5 răspunsuri:
| axnpictures a răspuns:

Pretul variaza in functie de modem. Sunt mai ieftine, mai scumpe in functie de ce "stie sa faca", la fel ca la telefoane.

Daca iti iei "de la alta retea" ar trebui sa te asiguri de faptul ca nu e blocat in reteaua respectiva. Ar fi mai bine sa cauti pe la componente pc sau alte magazine cu genul acesta de profil.
Iti trebuie un modem pc 3G sau CDMA, depinde pe ce retea esti (Zapp si Romtelecom sunt pe CDMA).

| axnpictures a răspuns:

Ah, de fapt acum realizez ca din moment ce spui ca ai internet din alta parte si vrei sa iei modem, inseamna ca ai o cartela SIM de internet, nu? Inseamna ca iti trebuie un modem 3G (ce am spus despre CDMA nu se aplica).

| simandi a răspuns:

Daca ai avut abonament in ex la Orange si iti iei un modem de la Vodafone trebuie sa decodezi si decodarea e cam 50de lei

| bmerry a răspuns:

Eu am abonament la ROMTELECOM - ClickNet, si am primit modemul gratuit cand mi-am facut abonament (Telefon fix+net ). Tin sa mentionez ca viteza e groaznica si trebuie sa stau extrem de mult sa astept, mai ales daca am multe ferestre deschise. Nu stiu ce sa zic, dar macar ai grija ce alegi sa nu patesti la fel! :*

| DLeonard a răspuns:

Daca ai sa zicem abonament de la Vodafone si iti iei un modem la Cosmote nu vei putea folosii abonamentul de la Vodafone. Aceste masuri au fost luate de toate firmele care ofera servicii de internet prin modem tocmai pentru a evita pierderea clientilor. Totusi, s-a inventat o solutie pentru a decoda modem-urile.