| AdrianGFive a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva sfaturi, doresc sa achizitionez un aparat foto DSLR de preferat Nikon sau Panasonic pentru a face Live Stream prin OBS, imi poate spune cineva ce imi trebuie mai exact, ce model de aparat recomandati, obiectiv si ce alt echipament mai trebuie? Cabluri soft etc. vreau sa am o imagine cu blur pe fundal si o imagine clara si la lumina scazuta. Am folosit Camera de Videoconferinta de la Logitech ConferenceCam Ptz pro 2 si nu sunt multumit, in lumina scazuta imaginea este foarte slaba! Va multumesc Anticipat tuturor celor care isi rapesc 2 minute pentru a citi si raspunde!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand ai nevoie de cunostinte vaste de tehnica foto-video, mai ales pentru anturaj cu lumina scazuta.
Ma refer aici la dispozitive de iluminat local pentru fata persoanelor si obiectele ce se doresc a fi scoase in evidenta.

In al doilea rand, ai nevoie de o camera care poate furniza la iesire stream audio /video in timp real. Acele camere sunt foarte scumpe, din motive lesne de inteles.

In al treilea (si nu in ultimul) rand, ai nevoie de suport mecanic /stativ pentru aparatura folosita, cablaj de lungime suficientaa pana la calculator, respectiv si un calculator dotat cu placa de achizitie si programele /driverele aferente.
Evident, si calculatorul trebuie sa fie in stare de prelucrare format RAW in timp real, la rezolutia dorita.

Toate cele de mai sus necesita experienta si pricepere multa, bani seriosi (chiar cateva zeci de mii de euro), dar si o conexiune la reteaua de internet de viteza adecvata si foarte stabila.

Cel mai bine ar fi sa te adresezi unui specialist in domeniu pentru proiectarea si amenajarea studioului dorit de tine.