| Ghita_Stelistu_1993 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare as vrea sa-mi reinstalez windows-ul 7 si vreau sa stiu cumva trebuie umblat prin bios? Daca da imi puteti spune prin ce anume? Ca eu am mai instalat asa fara sa umblu prin bios si mi-au zis multi ca instalam windows-ul care il aveam peste el este adevarat?

5 răspunsuri:
| KanameKuran a răspuns:

Salut, nu este neaparat sa umblii in bios. In bios poti seta ca pc-ul sa porneasca mai intai HDD-ul (pentru OS-ul deja instalat), porturile USB(pentru a instala un OS de pe un stickUSB) sau CD-romul(pentru a instala un OS de pe un CD/DVD), unele placi de baza au optiunea asta setata din fabrica si nu necesita ca tu sa o schimbi, atunci cand doresti sa instalezi un alt OS(sistem de operare, precum windows, linux, mac).
Atunci cand instalezi orice versiune de windows, inainte de a se instala pe oricare din partitiile(C:/ sau D:/ sau oricare alta litera) de pe HDD/SSD, acesta formateaza partitia, stergand tot ce se afla pe acea partitie. Prin urmare, daca nu ai folosit vreo metoda speciala de a instala windows-ul, nu ai avut cum sa il instalezi peste un alt windows.
Sper ca te-am lamurit, daca mai ai intrebari, te rog sa mi-le adresezi.

| Ghita_Stelistu_1993 explică (pentru KanameKuran):

Eu am windows-ul pe stick windows 7 ultimate care am auzit ca nu prea este asa buna am fost la niste baieti care mi l-au facut ei si din cate am inteles de la ei ca windows-ul 7 professional este mai bun eu cand aveam windows xp aveam doar professional imi mergea super bine si cand le-am dus la baietii aia unitatea sa imi bage un windows ca aveam o problema cu niste prin el care s-au stricat si ei mi-au bagat windows 7 professional dar au gresit si mi-au bag pe 32 de biti desi eu il folosesc mai mult pentru jocuri si asa nu-mi mergea nici un joc si l-am dus inapoi si mi-au bagat ultimate-ul care eu il aveam si inainte ca asa mi-l puteam face eu singur windows-ul doar ca mi s-a stricat o piesa din el si trebuia schimbata si daca tot era acolo sa-mi bage ei windows-ul si asta-i faza ca eu nu prea gasesc windows 7 professional pe site-ul ca-l gasesc foarte greu si daca il gasesc poate il iau virusat si asa mai mult mi-l stric si cand instalam windows-ul 7 ultimate imi dadea o eroare cand porneam pc-ul si dadeam ok si nu se intampla nimic.imi zicea ceva de genu ca-i lipseste ceva o chestie din windows si etc. Eu daca imi cumpar windows original ala daca imi expira presupun ca mai este bun si o sa-mi zica ca imi expira windows-ul peste nu stiu cat timp nici asa nu e bine

| Ghita_Stelistu_1993 explică:

Iti multumesc pentru acest sfat o sa ma uit chiar acum o zi frumoasa iti doresc

| KanameKuran a răspuns (pentru Ghita_Stelistu_1993):

Multumesc la fel.

| GL757W a răspuns:

Mai simplu ar fi daca intri in BIOS ii dai sa boot-eze de pe cd/dvd exit ..cand faci asta deja sa ai cd-ul in pc press any key install acolo sa nu ii dai upgrade windows apesi pe custom si mai departe uitate in clip https://www.youtube.com/watch?v=mME9VLT7-xw