| nimicitorul a întrebat:

cand am fost sa imi repar calculatorul mi-a facut si windowsul un windows 7 home pentium si nu l-au facut bine iar eu acum vreau sa imi bag iar windows xp de care aveam eu inainte sa fac calculatorul dar nu merge zice ca trebuie tot sters ce am in calculator si dupa sa il fac da eu nu stiu cum sa sterg windows 7 pentru ca eu inainte cand imi faceam windows xp stergeam cand imi instalam iar windoewsu c, d normal ca aparea dar acum nu stiu cum sa fac ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca ai un singur windows in PC -anume Windows 7-care e in C, e simplu.
Bagi CD-ul cu XP, restart si cand ecranul e negru, apesi F11 sau F12, intri in meniul de boot, alegi CD-ul, Enter-si vei incepe instalarea XP.
Tot in C se va instala si cand ajungi la partitii, stergi, formatezi partitia C si continui instalarea.
To ce ai in C se va sterge. Cealalta partitie D va ramane asa cum e (nestearsa) cu tot ce ai pe ea.

| nimicitorul explică (pentru horia2012):

Multumesc foarte mult! big grin

| horia2012 a răspuns (pentru nimicitorul):

Cu placere.

3 răspunsuri:
| Paiata96 a răspuns:

Pai nu as recomanda intoarcerea la win xp deoarece este foarte vulnerabil, dar calculatorul tau, treaba ta.
1- redenumeste partitia cu os-ul in os (de obicei c).
2-bagi cd-ul cu xp si repornesti pc-ul si de acolo ar trebui sa stii cum sa stergi partitia numita os, scuze nu pot face mai multe deoarece eu nu mai am cd cu instalare xp