| TAzOVsKY a întrebat:

Vreau sa ma ajutati, daca puteti, cu un lucru. Vreau sa imi reinstalez windows-ul si nu pot. De ce? Pentru ca partitia pe care am windowsul actual este plina, banda este rosie...dar nu e ca am fisiere salvate in C, ci marimea windows-ului mi-a ocupat ce mai mare parte din memorie. Can vreau sa-l reinstalez, imi spune ca nu este memorie pe aceasta partitie. Am auzit ca trebuie sa intru in Bios, apoi ca ar trebui sa actionez prin bootare, ceva de F10 am auzit, dar nu stiu nimic. Am incercat sa intru macar in Bios apasand Del cand aprindeam calculatorul, dar nu am reusit. Ma ajutati si pe mine pe intelesul me, va rog? ( Nu-s specialist in domeniul IT) crying Multumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa intri in BIOS. Trebuie sa boot-ezi de pe CD (DVD). Pentru asta trebuie sa faci asa: http://www.msdesign.ro/tutoriale/instalare-windows-xp/
La fel se face si la Windows 7. Pentru partitia C:\ trebuie sa lasi cam 30 Gb adica 30700 Mb (1 Gb= 1024 Mb).
Daca ti-e mai usor uite si un video: http://www.youtube.com/watch?v=OF7kn5KVpvU
Ca sa boot-ezi de pe disc (CD-DVD) se face in cele mai multe cazuri cu F8 si apoi apesi orice buton cand te intreaba daca vrei sa boot-ezi de pe CD.