| franka2028 a întrebat:

Bună ziua! Am un iphone 14 plus de un an si am sanatatea bateriei 86%. In ultimele 2 saptamani mi-a scazut 2% din procentaj. Ce trebuie facut? Daca ii schimb baterie va merge mai bine, o sa mai scada asa repede? Niciodata nu l incarc pana la 100%

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

La al meu am sanatate 98 %si il incarc mereu 100% fara sa-mi bat capul, il pun seara la incarcat si il iau dimineata.

| SuNaM a răspuns:

Pai deja incepe sa se duca bateria. Cam asta e termenul de viata al lor. Fiind foarte subtiri si avand acum tehnologii care ba cer mai multa energie ori mai putina in functie de nevoile tale, chestiile astea fac bateriile sa se strice si mai repede. Cand incepe sa scada procentajul asa dintr-o data, bateria este pe duca si o sa scada asa dar din ce in ce mai mult. O sa incepi sa ai probleme cu stingere fara motiv s-a.m.d. Daca schimbi bateria, o sa ai procentaj de 100% si cel putin un an, nu iti va scadea decat 2%. Dupa din ce in ce mai mult si tot asa.