| SasaSasa2000 a întrebat:

Buna Ziua, as avea cateva intrebari:
1.Care e diferenta dintre Microsoft Windows 10 Pro RETAIL Vs Microsoft Windows 10 Pro?
2.Ce versiune de Windows recomandati pentru un calculator de gaming cu specificati cam mici?
(Intel(R) Celeron(R) 2.70 Ghz, 4GB RAM.

3.Cu ce ma sfatuiti sa instalez Widows-ul: DVD, licenta electronica sau USB?(cea ma usoara metoda)
pentru a primi Funda raspundeti la toate cele 3 intrebari, cu raspunsuri serioase. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows PRO este la fel in orice varianta de licenta. Aceea (Retail) este o licenta, o forma de vanzare.
Licentele sunt de mai multe feluri: -OEM este o licenta specifica unui computer si daca schimbi o piesa din computer sau incerci sa o instalezi pe alt PC nu va functiona. Va trebui sa iei legatura cu cei de la Microsoft sau cu cel ce ti-a vandut PC-ul si sa-i explici de ce nu mai merge. Daca s-a sticat o piesa din PC se poate rezolva. Avantajul este ca este o licenta ieftina;
-Licenţa Retail este de fapt licenţa completă, care nu îţi impune nicio restricţie, dar în acelaşi timp costă dublu sau chiar mai mult faţă de licenţa OEM;
-Licenţele VUP (Version Upgrade License) sunt ideale pentru utilizatorii care au deţin o licenţă validă a unui sistem de operare mai vechi şi vor să treacă la o versiune nouă fără să suporte costuri mari.
PC-urile cu Intel Celeron sunt cele mai slabe si cred ca un Windows 7 sau Windows 8.1.
Instalarea Windowsului de pe stick este cea mai sigura pentru ca nu este mai putin probabil sa dea erori dar instalarea este la fel de usoara (grea) si de pe stick si de pe DVD. Avantajul este ca un stick il poti rescrie de mai multe ori si mai usor. Iti recomand programul Rufus care este usor si intuitiv: https://rufus.ie/

3 răspunsuri:
| pro197404 a răspuns:

Versiunea cea mai buna de windows pentru acest pc este windows 10 home o sa ti se para ca se misca unpic greu dar in jocuri rolling on the floor)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| SasaSasa2000 explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspunsul tau bine "construit".

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Multumesc si eu pentru apreciere!