| antonii a întrebat:

As vrea sa stiu daca exista un cod care imi salveaza tot ce scriu intr-o fereastra Command Prompt.Adica sa salvez un cod ca.bat si atunci cand o deschid, tot ce scriu in ea sa se salveze undeva.

2 răspunsuri:
| qazwsxedcrfv a răspuns:

Ceea ce vrei tu se numeste batch script. Cauta pe google cum se face un batch script.

(In mare parte deschizi un fisier nou, gol, scrii comenzile, si il salvezi cu extensia bat).

Cauta pe google: "batch scripts howto" sa vezi cum arata si sa vezi si alte chestii de baza: cum activezi/dezactivezi echo, cum citesti input de la tastatura, etc.

| antonii explică:

Stiu deja asta.Eu vreau, de exemplu, cand scriu intr-un notepad un cod:
@echo off
set /p u=
si il salvez ca.bat atunci cand il deschid tot ce scriu in fereastra (adica %u%) sa fie salvat pe desktop.