| Gabriel0041 a întrebat:

Buna ziua, as vrea si eu o parere despre acest pc daca isi merita banii si anume 3500 de lei.
Este format din urmatoarele componente:

1. Carcasa SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black
2. Placa video XFX Radeon RX 580 GTS XXX Edition 8GB GDDR5 256-bit
3. Procesor Intel Coffee Lake, Core i5 9400F 2. 9GHz box
4. Placa de baza GIGABYTE B365M DS3H
5. SSD Kingston A2000 250GB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
6. Cooler CPU ID-Cooling SE-224-XT RGB
7. Sursa Super Flower Leadex, 80+ Silver, 650W, Bulk
8. Memorie Corsair Vengeance LPX 16GB (2x8GB) DIMM, DDR4, 2666MHz, CL16, 1.2V, XMP 2.0, black
9. HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III
10. Monitor Gaming LED TN Lenovo 24.5", FrameLess, Full HD, FreeSync, 1ms, 144Hz, 400 cd/m², DisplayPort, Negru, G25-10
11. Tastatura mecanica gaming Logitech G513, Switch GX Brown, Black
12. Mouse Logitech G305
13. Casti gaming wireless Logitech G533 + bureti piele
14. Mousepad Gaming Logitech G240
Credeti ca merita?

6 răspunsuri:
| Scorillo a răspuns:

E Sh? Cumparate separat componentele costa mult mai mult.
Pretul e ciudat - placa video parca e peste 2.000 lei

| 94Lucifer94 a răspuns:

Din moment ce include și monitor, periferice, eventual poți merge pe un website de componenete să adaugi totul in coș acolo să vezi cât ar ajunge totalul pentru. Dar eu zic că iti merg cam toate jocurile, de exemplu iti duce GTA V fără probleme, dar depinde de tine ce vrei să joci.

| Frank51 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

GTA 5 nu mai este o referință pentru gaming, nici rdr2 nu mai este laughing

Gândește-te că eu joc GTA 5 1080P cu grafica la mediu pe un amărât de laptop din 2015 cu i5 și gtx950m, și rulează 60fps constant.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru Frank51):

Nu știu, eu am gaming de laptop cu i7, 32 gb ram ddr4, gtx 1070 de 8 gb, si pana acu mi s-a intamplat să imi scadă fps-urile la 20-30-40, pe Black Desert Online pentru că foloseam ultra sau high. La mine ce mă oprește să mă joc titluri prea mari, e temperatura procesorului, cred că trebuie inlocuită pasta termală, că praful l-am curățat. Imi luam pc de gaming, chiar m-ar bate gandul, dar când văd ce consum au, nu prea mă avantajează. Așa laptopul merge non-stop si nu cred că are consum mai mare de 150W

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei pentru jocuri, editare video, proiectare gen Autocad etc, atunci merita.
Pentru a fi folosit doar pentru navigare pe internet sau lucru in birou (office, desenare, vizionare filme, muzica etc.) este cam scump.

| NLS a răspuns:

Pretul e oarecum corect, avand in vedere monitorul si perifericele.
Asigura-te insa ca functioneaza, si mai ales ca ajunge functional la tine, in cazul in care faci greseala sa il cumperi de la distanta.
Sa nu mai spun de faptul ca poti lua teapa foarte usor pe OLX, Okazii, Publi24 sau FB Market.

Coolerul si placa video trebuie neaparat demontate in cazul in care va fi transportat.