| GabiDumitrescu a răspuns:

Bani aruncati aiurea pe unitate optica. Te-ai calicit la sursa fara rost. Placa video e o alegere excelenta la pretul ei. Arunci o gramada de bani in placa de baza si iei o sursa mediocra. Nu era mai simplu sa zici de ce buget dispui si iti faceam frumos o configuratie?
P.S. Emag a avut niste oferte foarte bune la cateva laptopuri - care evident s-au epuizat deja. La componente sunt niste hotomani si jumatate. Zi tu bugetul si vad eu daca ies mai bine la ei sau la garaj - care garaj se angajeaza sa faca si livrarile in termen de o saptamana. Dimineata am vb cu un prieten si l-am consiliat sa ia un laptop de la eMAG si ii va fi livrat in vreo doua saptamini cel putin...

| aimullah123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pa am 5000 de lei (fara sa trec peste) si vreau cea mai buna configuratie de gaming pentru bugetul asta. Trebuie sa aiba si monitor(nu foarte scump), tastatura si mouse. Adica sa aiba to ce ii trebuie. Cum adica bani aruncati aiurea pe unitate optica? Unde bag cd-uri? Am inteles ca nu se mai foloseste unitate optica dar totusi unde bag cd-uri?
Pc-ul trebuie sa ruleze fara lag jocuri 2019 pe high (asta daca se poate la bugetul asta).
Sper ca te pricepi tu un domeniul asta pentru ca pe mine deja ma doare capul la cat am cautat pe internet

| aimullah123 explică (pentru aimullah123):

PS: Daca se poate sa fie si montat si cu windows 10 si antivirus ar fi super. Nu stiu daca se poate. Am inteles ca unele site-uri au si astfel de servicii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

Tu vrei gaming si sa iei un monitor jalnic? De ce ai baga CD-uri undeva? Windows 10 are antivirus foarte bun integrat, dar nu are sens sa dai 600 RON pe el cand poti lua licenta valida, foarte ok, cu vreo 10-20 EUR. Uite ce facusem unui coleg forumist acum vreo luna, ca sa iti faci idee ca am habar despre ce discutam - voi reveni cu ceva special pentru tine cu ce oferte sunt azi dupa ce iau masa de prinz - https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3939434/

| aimullah123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok

| aimullah123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu e ok un pc de 4000lei si monitor+tastatura+mouse 1000 lei?
Oricum astept sa vad configuratia pe care mi-o faci

| aimullah123 explică (pentru GabiDumitrescu):

PS: Tu ce zici de AMD Ryzen 5 3600x? Mie asta mi-ar placea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

Pai tu ai pus un monitor de mai putin de 400 RON, vai de steluta lui...
P.S. E ok Ryzen 5 3600X, dar nu stiu daca merita diferenta de la 3600 simplu la el. Ma documentez si revin cu wishlistul in maxim o ora.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

Ryzen 7 3700X are cel mai bun raport pret-performanta in segmentul mid-range, insa nu era pe stoc si oricum ne arunca afara din buget sau ne forteaza la sacrificii inutile. Oricum, eu sunt foarte multumit de ce a iesit. Pe scurt - ai monitor de gaming foarte bun in gama lui de pret, luminos, cu timp de raspuns excelent; placa de baza excelenta, cu ceva lumini daca nu ma insel, SSD pe M.2 (vezi ce viteze are!), HDD de 2 TB cu 128 MB buffer, sursa cu 10 ani garantie si eficienta energetica excelenta (DA, ZECE ANI!), electronica Seasonic, o carcasa frumusica la un pret bun (zic eu, ala cu o carcasa neagra, mata, urita, pe care a dat vreo 500 RON), periferice acceptabile (am luat un soarec Redragon nevestei cu vreo 3 ani in urma si am fost surprins de raportul excelent pret/calitate oferit), placa video foarte ok. Singurul sacrificiu l-am facut la UPS - as fi luat un APC, dar ne arunca afara din buget. Oricum, nJoy sunt romani si au produse excelente pentru preturile lor. De ce ai nevoie de UPS? Pentru ca penele de curent si mai ales fluctuatiile minore nu se anunta si sunt niste bani investiti in linistea ta. Si nu de alta, sunt multi care schimba surse si eventual placi de baza/video/harduri cu duiumul fiindca s-au zgircit la surse proaste/fara UPS, si dupa aia vin sa comenteze pe net ca de fapt componentele erau de vina, si nu ei ca au avut curent prost in sistem... https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4006842/

| aimullah123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

Daca mai ai vreo doleanta/nelamurire, zi si ajustam wishlistul imediat. Unitate optica poti sa pui frumos una interna, preferabil LG, ca Toshiba si Yamaha nu mai fac, iar Asus le fac in bataie de joc. Crede-ma ca am tot schimbat unitati optice de prin 1997 incoace, nu vorbesc din auzite de la coltul blocului. In principiu poti trai fara ea. Eu de exemplu am o gramada de blank-uri ramase pe ici-colo, mai ard cate un CD audio cu muzica pentru socru-meu uneori, in rest unitatea o folosesc doar ca sa ripuiesc cd-uri/dvd-uri audio/video (din manualele fiica-mii de la scoala sau ce mai cumpar eu uneori, eu fiind printre dinozaurii aia care prefera sa tina cd-ul in mina in loc sa bage datele la card si sa cumpere streaming... sau sa pirateze, desigur).

| aimullah123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Sper sa vina repede dar nu stiu cum livreaza pc garage

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru aimullah123):

S-au angajat ca trimit 90% din comenzile de BF in 5 zile. Important e sa le aiba pe toate pe stoc. Nu uita de codul ala de voucher, te rog. Asa iti reduce si tie un pic, primesc si eu un voucher. Fara cod, cistiga doar PCG mai mult si noua nu ne iese nimic. : P.S. Poti sa iei de la ei si asamblarea, dar mai bine chemi un prieten sa te ajute daca nu te descurci tu. E o adevarata placere sa montezi componentele alea... plus ca sursa e modulara si o sa ai doar cablurile de alimentare de care ai nevoie prin carcasa.