| Noone210 a întrebat:

deci, cand deschid calculatorul, pe monitor imi scrie, no input, deși e conectat prin vga la placa video, as crede că aceasta a cedat. Din fericire am o placa integrată, dar nu stiu cum pot trece pe ea. Trebuie deconectata cea defectă? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Nu trebuie deconectata neaparat placa defecta.

Trebuie activata cea integrata din BIOS in caz ca e dezactivata,

gasesti optiunea sub diferite nume

Onboard VGA (in meniul Advanced BIOS Features)
https://images.app.goo.gl/jM88Z41uUzmfBaoG8

Primary Graphic Adapter
https://images.app.goo.gl/52rG5AXf3Q6nP3UB7

Internal Graphics (meniul Peripherals)
https://images.app.goo.gl/oV677N4hM4whv1oz6

etc, etc

Apoi trebuie sa aiba driverul instalat.
Cipurile video integrate de pe procesoarele Intel sunt facute de Intel, si se numec Intel HD Graphics xxxx

Asta incepand cu anul 2010. Inainte se numea Intel GMA.

Aici gasesti driverele pentru ea. Daca nu te descurci, da detalii despre ce placa de baza ai.
https://downloadcenter.intel.com/product/80939/Graphics-Drivers

La sfarsit, trebuie sa muti cablul din placa dedicata in mufa de pe placa de baza. (fie ca e VGA, fie ca e DVI, sau ceva mai nou, precum HDMI).

Daca din intamplare nu ai mufa potrivita cablului tau, exista adaptoare.

Acum ar trebui sa porneasca cu placa integrata.

Dupa ce intri in Windows, poti dezinstala driverul placii dedicate, din Control Panel - Add Remove Programs (Programs and Features in Windows 10).

...sau din Device Manager - Display adapters - click dreapta pe numele placii dedicate (nVidia sau AMD /(ATI Radeon)) - Disable Device sau Uninstall Device

4 răspunsuri:
| Noone210 explică (pentru NLS):

Cum pot sa activez din bios daca nu transmite semnal video?

| dannyel86 a răspuns:

Incearca sa scoti placa video dedicata. Sistemul va fi obligat sa foloseasca placa video integrata. (daca asta e sursa erorii)
No Input / No signal nu e un semn exclusiv de problema cu placa video. Memoria ram mai cauzeaza asemenea erori. Trebuie scoase si puse la loc placutele de memorie ram. Dar asta numai daca stii cum sa operezi cu ele si cu componentele de pe placa de baza.

| Noone210 explică (pentru dannyel86):

Multumesc mult. Le am reconectat si totul functioneaza perfect.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca scoti placa video, atunci sistemul comuta automat pe placa integrata.
Dar nu e sigur ca placa video este de vina, poate fi aproape oricare alt component cu problema.