| Rumpelstiltskina a întrebat:

doresc sa invat programare web, nu am background mate info, insa am ajuns la Javascript si am observat ca acolo sunt algoritmi similari cu programarea C++.
Intrebarea e...trebuie sa studiez matematica nivel M1 ca sa-mi antrenez creierul si sa dezvolt o gandire matematica?
Ma ajuta matematica sa invat mai usor si sa aplic teoria in practica adica in exercitiile cu algoritmi in JS (eu abia descurcandu-ma si cu exercitiile la HTML, adica implementarea cat de cat a unui site)?

mai mentionez ca nu e o optiune facultatea/liceu de mate-info, doresc sa studiez singura.

Si cei care sunteti programatori ati avut nevoie de multa matematica (programa M1 din liceu) ca sa invatati programare Web?

1 răspuns:
| Ma3YaN1998 a răspuns:

Salutare!
Se poate studia si matematica m2.
Conteaza sa intelegi o prima parte a unui program, apoi te vei descurca si in efectuarea unor alte programe. Incearca sa intelegi o prima logica a unui program. (Totul va fi mai simplu apoi).

Mult succes!