| ionutpf a întrebat:

Salut! Eu doresc sa devin programator, dar nu doresc sa aplic la un liceu de profil mate-info. Mie personal imi place informatica, nu matematica. Asa ca ce as putea face?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, informatica fara matematica este zero, iindca o anumita parte a informaticii se axeaza pe multa-mulat matemtica.
Asadar, daca vrei sa devii programator va trebuiis a iei in serios matematica si sa pui mana sa o inveti, ca nu poti afce programare fara matematica, fiindca nu ai habar sa pui formule si sa scrii coduri, fara matematica.
Alege-ti o profesie mai simpla, dupa cunostintele si capacitatile tale!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa inveti informatica pe cont propriu si sa speri ca merge.

Matematica are un rol foarte important in programare mai ales pentru a iti dezvolta modul de a gandi analitic. Plus, nu exista varianta de facultate de profil IT unde sa nu ai nevoie de matematica de nivel de liceu mate-info.