| Adajjjh a întrebat:

Buna ziua, in momentul in care cineva se conectează prin team viewer la pc-ul tau, acesta poate vedea doar desktopul sau poate și auzi ce se discuta în spațiul din jurul tau?

Mulțumesc

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Team Viewer acorda accesul complet la calculatorul vizat, exact asa, cum ar fi in fata ta.
Daca este conectat (fizic) un microfon sau chiar o camera video, etc., atunci le poate folosi si cel conectat.
Deoarece in background se pot face aproape orice operatii fara sa apara ceva pe ecran (vezi si programele "virus), pe calculator se poate face ORICE, fara stirea ta!

| darrio2007 a răspuns:

Cu ce să audă?

| flixbuster a răspuns:

Teamviewer poate accesa si microfonul si sa transmita remote "ce se discuta în spațiul din jurul tau".

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca ai microfonul pornit fizic, atunci se poate. Doar ca vezi si tu ca ala o sa umble la setari>audio>microfone, etc... Si iti dai seama oricum.

| nukeyly a răspuns:

Chiar daca team viewer are si functie de microfon nu te poti proteja full in calitate de om normal. E na bifezi o casuta on off de mic si cam atat crezi ca esti safe poate ai si ceva antivirus si anti spy la bord pe win 10.

Cine se STIE se poate conecta la orice pc din surse externe, poti atacat prin smart tv ca e full de ele, parola de wi-fi e usor de trecut cu backdoor sau brute force, fara sa stii, aude tot, citeste tot, poate inregistra tot ce tastezi si in cateva ore iti poate golii conturile din banca, iti poate modifica inclusiv voltajul la placa de baza sa-ti prajeasca procesorul asa de fun, depinde pe cine superi, netul e mare.

Aveam un amic care pe clasa a5a avea astea la degetul mic, il intrebam da ce te invata la informatica la scoala, imi zicea ca se plictiseste iar "profesoriii is cu ani lumina in urma". Atunci de abia intrase internetul in ro de cativa ani si salile de net erau pe val, ce vremuri. Iar azi multe au avansat mai e AI-ul care poate face multe desi e la inceput.

| SuNaM a răspuns:

Daca microfonul este pornit o sa auda. Cand foloseam team-viewer cu fratemiu, ma enerva ca microfonul meu il capta cumva pe al lui si faceau un zgomot din ala de iti venea sa ti bagi unghiile-n urechi..Deci da, daca l-ati barfit, acum stie ))