| zbg090194 a întrebat:

Buna ziua TPU!

Daca ar fi sa incep un proiect online, as vrea si eu sa stiu ce anume trebuie sa am invedere pentru o platforma gen Cloud, ca si SkyDrive, Google Drive si restul care se ocupa cu gazduirea de fisiere?
Din punct de vedere al "arhitecturii", al schemei unui astfel de proiect! Cat de greu se creeaza, sau macar asa in mare, cam care este gradul de dificultate? Imi poate spune si mie cineva care se ocupa cu asa ceva sau cunoaste?

Nu ma refer la gazduire si la domeniu, ma refer strict la platforma, la modul in care se construieste!

Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Primul lucru a nevoie de un ISP dedicat ce îți oferă badă largă de transfer de date, apoi de servere ce vor găzdui datele în cloud, apoi de o interfață web a platformei tale.Un exemplu este Jolyclod Linux.Succes