| Revolution a întrebat:

Calculatorul meu scoate un sunet urat la pornire.Am cautat pe internet si mi s-a spus ca problema ar fi ca ventilatorul este prafuit si palele se rotesc mai greu. L-am curatat iar sunetul tot se aude.

7 răspunsuri:
| Iuliaana a răspuns:

Si la mine se intampla la fel, si eu l`am curatat dar degeaba. straight face

| Zenithf a răspuns:

Lol, si a meu a sunat odata de m-am speriat. A fost de la firul ce alimenta coolerul, ca intra in raza de actiune a palelor lui. big grin

| SECRET_9964 a răspuns:

Salut e hard disku e normal si la mine e la fel gandeste ca la pornire hardu citeste windowsul care i de un giga ai doua optinuii isi scimbi hardul sau realizezi cai ceva normal

| DjLau a răspuns:

Ziua buna!

Depinde care ventilator l-ai curatat! Daca te referi la coolerul de la procesor, nu este suficient. Din cate ai spus tu pe aici, imi suna mai degraba a cooler de la sursa (ventilatorul de la sursa). Asta ar presupune sa scoti sursa din pc si s-o desfaci, iar apoi sa cureti bine bine acel ventilator. N-ar strica si sa picuri 2 stropi de ulei de ricin pe acel ax, ca sa nu mai faca zgomot cand freaca ventilatorul pe acel ax. Asta daca spui ca zgomotul este numai la pornire. Daca persista, pot fi si alte aspecte, unele fiind chiar mentionate pe aici. Dar deocamdata incearca asa cum am zis eu si cred ca vei rezolva! Asteptam sa ne spui ce ai facut! Spor!

| Revolution explică:

Am curatat tot in el, inclusiv ventilatorul de la sursa. Zgomotul este numai la pornire.Am inlocuit mai tot in el in afara de placa video, hard si sursa.Eu cred ca este de la sursa o sa incerc sa o desfac si sa il curat.Multumesc de raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu tot cred ca e ventilatorul mai bine scoatei firele si pune-l cu ventelatorul in jos

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Mie mi.a schimbat ventilatorul...pentru ca se auzea urat.