| Necunoscutu92 a întrebat:

Cam la cate grade e normal sa se încălzească un procesor dar placa video

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

CPU: 35-40* Idle, 60-70* load
GPU: 40-45* Idle, 65-75* load

Gpu-ul meu(4870 1gb 256bits) a ajuns o data la 99* si s-a stins pc-ul. Dupa repornire totul merge ca inainte, deci stai chill ca nu se intampla nimic.

5 răspunsuri:
| DOOOPX a răspuns:

42-42grade, iar placa video 75-83 grade.

| KanameKuran a răspuns:

Depinde de la un model la altul, in general insa, este recomandat sa le ti pe ambele sub 100 grade celsius (pentru a nu se strica). Cat despre performanta, cu cat este mai cald cu atat este mai slab.

| Frank51 a răspuns (pentru KanameKuran):

Aici te contrazic, temperatura trebuie sa fie optima, randamentul maxim fiind direct proportional cu aceasta. Nu am nimic cu tine este doar o precizare, seara faina!

| Driver1998 a răspuns:

Bun, aici trebuie sa ne gândim puțin. Pentru ca totul sa meargă fluent la gaming și la office placa video trebuie sa aibă maxim 60-65. Recomandat 45-50.
În schimb procesorul poate fi "iertat" dacă mai greșește câteodată și ajunge la 70. Dar în principiu el sta undeva la 55-60.
Fundia?

| Steregoi a răspuns:

Cu cat are grade mai putine cu atat mai bine. Chiar si 10 grade ar fi foarte bine. In general maxim 62 grade. Ce e peste e cam mult. Restul placii sa fie calda si are temperatura mult mai mica decat procesorul.