| AlexMaddox a întrebat:

Am o problema joc nfs undercover si alte jocuri cu grafica data la maxim, si placa video are 60 de grade celsius. Voi ce grade aveti cand va jucati la placa voastra video? (mentionez ca joc jocuri cu grafica la maxim). Puteti sa imi spuneti daca e normal ca placa mea video sa se incalzeasca asa si daca da de ce? Funda pentru cel mai detaliat si bun raspuns! Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Savy a răspuns:

Temperatura placii video poate depasii si 80 de grade uneori la solicitare maxima.
In functie de placa video pe care o ai, in programul de management (nVidia Control Panel pentru nVIDIA sau Catalyst Control Center pentru ATI) gasesti optiuni de control a vitezei coolerului (in cazul placilor din generatiile mai noi).
Poti sta linistit, in cazul in care temperatura ar creste peste limitele admise ai avea erori sau nu ai mai putea rula jocuri (primind avertizari permanente din partea sistemului).
Cu nVIDIA (6800 GT cu racire activa) am ajuns in 73-75 de grade, iar cu actuala placa (ATI HD5670) ajung pana in 57-60 lejer (in programe de grafica mai ales). Cauta un program pentru monitorizare temperatura.
http://www.mydigitallife.info/......fan-speed/

3 răspunsuri:
| nelu13 a răspuns:

Este o temperatura buna.nu ai de ce sa iti faci probleme.placile video sunt facute sa reziste la temp inalte undeva pe la 100de grade.

| anonul a răspuns:

Rezista pana la 100 C dar se distrug pe la 115 - 120 C, funda? big grin

| brix167y2 a răspuns:

Eu am maxim 45