| Aleebaba a întrebat:

Camera Sony Cybershot DSC-H300 nu se mai deschide
Am aceasta camera de 3 ani si in ultimele 5 luni nu a mai pornit. Am incercat sa schimb bateriile dar nu a mers. Am ținut-o in camera mea unde este cald. Inainte de a afla ca nu se mai deschide am tinut bateriile in interiorul ei, am uitat sa le scot. Bateriile pe care le folosesc sunt Duracell.

I-am citit manualul, am căutat pe internet tot ce ține de această problemă, chiar am scris un mesaj pe blogul comunității Sony dar nimic nu a ajutat. Rezultatele au fost aceleași: schimbați bateriile sau curățați locul unde ați pus bateriile. Am făcut-o, l-am curățat cu un bețișor de urechi cât de bine am putut, dar tot nu funcționează. Am scos bateriile și am ținut apăsat butonul de pornire timp de 15 secunde înainte de a încerca să-l pornesc din nou. Am citit chiar și ceva despre coroziunea bateriei, dar nu cred că este vorba. Cineva a spus să o încarc, așa că am încercat chiar și asta prin A/V out USB, dar în zadar.

Acum m-am hotărât să cer ajutor înainte de a le spune părinților mei să o ducă la cineva să o verifice și să o repare. Nu vreau să fac asta, deoarece se pot supăra destul de mult pe astfel de lucruri. Deci, dacă are cineva alte sugestii, aș aprecia cu adevărat ajutorul dumneavoastră. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acum n-ai de ales, aparatul trebuie dus la un service, pentru reparat.

| dipper69691342 a răspuns:

Pune cu un fir in scurt bateria timp de un minut si baga niste baterii noi scoase din tipla