| Didii29 a întrebat:

Cand bag incarcatorul de la laptop in priza se aprinte becul, deci functioneaza incarcatorul. Dar cand il conectez la laptop, se stinge becul. In plus, apas pe buton sa aprind laptopul si nu se intampla nimic. mentionez ca avea bateria full cand s-a inchis singur. Stie cineva ce poate avea?

6 răspunsuri:
| Robert2580 a răspuns:

Posibil sa fi facut un scurt de la un soc de curent, cel mai bine ar fi sa il duci in servis, doare ce pare a fi o problema electrica.

| CM7YRE a răspuns:

De obicei, chestia asta ar proveni de la un scurt la mufa de incarcare, de pe placa de baza a laptopului. (nu e garantat, dar asta e cea mai intalnita cauza). Scoate-i bateria, vezi daca asa porneste, cu incarcatorul in el. Daca ai alte probleme, sau nu functioneaza, da-mi reply sau un mesaj.

| Didii29 explică (pentru CM7YRE):

Nu porneste nici asa sad exact la fel reactioneaza

| CM7YRE a răspuns (pentru Didii29):

Singurele variante ce le poti "incerca" ar fi alt incarcatorul sau incarcatorul tau la alt laptop ce se potriveste, chestia provide de la una din cele 2 (exclude priza care sigur nu ar avea nicio legatura). cea mai intalnita cauza ar fi laptopul, la mufa de incarcare de pe placa de baza, dar nu ai de unde sa stii.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Ai verificat daca incarcatorul intra in priza? Mie mi s-a intamplat sa intre doar partial, astfel becul se tot inchidea si aprindea. Ar putea fi si o problema a incarcatorului, nu a laptopului. Daca ai la indemana un ampermetru, poti verifica tensiunea de iesire si intrare din incarcator. Daca este peste media care este trecuta pe incarcatorul laptopului s-ar putea sa il fi afectat. Eventual poti trimite laptopul la service sa vezi ce are.

| danutzu96 a răspuns:

Verifica priza sa nu aiba joc. Daca priza e buna inseamna ca incarcatorul intra in protectie la scurt si trebuie dus la service pentru a vedea ce provoaca asta.