| SingleForOne a întrebat:

Când o firmă de curierat îmi spune "folosește acest AWB pentru a urmări pachetul", mă așteptam să urmăresc pachetul pe GPS, google maps sau o mini hartă interactivă a tuturor orașelor prin care trece; nu să-mi arate că a intrat în țară, a fost preluat de curier, dus la depozit, preluat de alt curier, dus la alt depozit, preluat de alt curier, și tot așa.

Această modalitate ar fi prea scumpă de implementat sau de ce nu se practică astfel?

1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Pentru că nu prea sta nimeni sa monitorizeze atâtea mașini de curierat, unu la mână și doi la mana, la cum sunt firmele de curierat din Romania, sa zicem mersi că ne ajung coletele întregi, ce sa mai harta interactivawinkingCand a fost vorba de fiscalizarea tuturor comenzilor online plătite cu ramburs, au trecut 7 luni de când s-a dat legea până să intre în vigoare.Si da-ti seama că doar pentru a completa un formular, darămite să mai bage și harta interactiva.
E bine și faptul că ne anunță cam pe unde sunt coletele.
Deci da.Ar fi un efort destul de mare din partea firmelor de curierat și mă gândesc că și acel echipament de traking ar fi destul de scump, așa că nimeni nu se sinchisește că n-ar merita sau cel puțin așa cred.N-ar merita investiția din partea firmelor de curierat, că din partea clientului ar merita.Ca uneori e un haos cu coletele astea, dar na #Asta-i_romania.