| TiberiuFasole a întrebat:

Cand sunt intr-o vorbire pe skype imi poate face ceva la PC? Imi poate afla ip-ul doar daca sunt intr-o convorbire cu el pe skype?

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Orice se poate dar nu de către oricine, în special dacă folosești aplicații marca Microsoft(Skype și Windows), dar se folosesc de astea dacă comiți ceva ilegal(infracțiuni cibernetice). Administratorii de rețele și site-uri au acces la Ip-ul tău, și mai nou și la adresa MAC, care ți-o obțin de la furnizorul de servicii de net după IP, dar nu o fac publică numai autoritațiilor și și asta dacă și numai dacă comiți infracțiuni cibernetice și acestea solicită express acest lucru(adică te anchetează pentru infracțiuni cibernetice) sau o pot folosi pentru a-ți bana accesul la site-urile respective ca urmare a încălcării regulamentelor. Oricum dacă ai IP dinamic vei fi mai greuț de depistat, dar dacă n-ai le va fi floare la ureche happy. Succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai o obsesie cu ip ul asta. Ip e ceva public la urma urmei, orice site pe care il accesezi iti vede ip ul dar nimeni nu are ce sa faca cu el mai ales daca ai un minim de firewall