| AlexandruPorfir a întrebat:

Care e cel mai bun limbaj de programare pentru incepatori?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lucrează direct in C++ - e abordabil și dacă-l știi, n-ai probleme cu altele

| PainTech a răspuns:

Nu exista "cel mai bun". Fiecare limbaj răspunde la o anumită cerința, fiecare are anumite avantaje și dezavantaje.

1. C++ - Ai multe resurse disponibile, e limbajul folosit și în școli. Perfect pentru învățarea algoritmilor/structurilor de date. Totuși e un limbaj dificil.

2. Python - Dacă vrei sa faci un proiect repede folosești Python. E usor de folosit, are multe biblioteci care te ajută la rezolvarea cu ușurință a multor probleme. Perfect pentru automatizări și proiecte rapide. Nu e foarte bun pentru învățat algoritmica, aproape tot e dat mura in gura.

3. PHP - Aproape orice site web folosește PHP. Totuși are multe probleme, nu e un limbaj preferat de comunitate și nici un limbaj bun pentru învățarea programării - decât dacă vrei efectiv sa lucrezi pe partea de site-uri.

4. Java - un limbaj utilizat mult, totuși nu foarte apreciat. Ești obligat să folosești programare orientata pe obiecte, poate un concept destul de greu pentru începători. Durează destul de mult sa faci un program efectiv în java, deci ar trebui sa ai ceva răbdare dacă alegi să mergi pe calea asta.