| 1Anonim111 a întrebat:

Care e cel mai usor plastic care poate fi imprimat 3D?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Greutatea e direct proportionala cu densitatea unui material de obicei, chiar si in lumea plasticului.

Deci trebuie sa te uiti dupa densitatea cea mai mica (a unui material plastic),
sau dupa volumul cel mai mare ocupat de un material care cantareste 1 kg

https://bitfab.io/......densities/

Polipropilena(PP ) si ABS au densitati mai mici, si ce am spus mai sus se reflecta si in tabelul cu metri de material pentru un kg de produs.

Insa sper ca stii ca exact aceste materiale sunt cel mai putin rigide
(lucru de altfel normal, caci polipropilena face parte din categoria Termoplaste, adica a materialelor plastice (semi)flexibile, care se deformeaza sub actiunea fortelor externe, dar mai ales a caldurii).

| VoidEternal a răspuns:

PLA-ul. Poate fi folosit inclusiv la creioanele 3d. Desi nu e mare diferență între abs și pla in ceea ce privește greutatea. Dar e mai ok și nu miroase așa puternic.