| Nike20 a întrebat:

Care e diferenta dintre un aparat foto de 12 megapixeli si unu de 10.1 megapixeli?
adica dintre asta : http://domo.ro/......5S_+_SD2GB si http://domo.ro/......DSC-S2000B

Răspuns Câştigător
| wolfer18 a răspuns:

Pai nu prea e niciuna(in afara de pret). In cazul aparatelor astea, este foarte important(mai mult ca pixelarea) zoom-ul digital.In primul rand, 10 megapixeli sunt mai mult decat suficienti(asta daca nu vrei sa pozezi Luna si sa analizezi craterele ei); iar in al doilea rand, as baga mana in foc si as zice ca nu exista pe piata tehnologie de 12 MP, este doar o chestie comerciala, nu am remarcat absolut nicio diferenta calitativa intre 10. 1 si 12 MP; pe calculator, ocupa chiar mai mult spatiu pozele facute la 10. 1.

5 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Pai sunt diferente, la rezolutie 12 mp si 10mp, cel de 12mp are zoom optic de 4X, celalalt doar pana la 3X.

| MidnightSun a răspuns:

Pai cu cat ai mai multi pixeli, cu atat iese poza mai clarawinking
eu iti recomand aparatele de la Canon, chiar daca sunt mai scumpicele, stii ca e bun si te tinewinking
eu am un Canon PowerShot A580 si e genialwinking

| sweetgirl_3609 a răspuns:

Pai cu citi mai multi megapixli, cu atit mai buna calitatea!

| IulianDep a răspuns:

Mare diferenta nu e, sa stii. E vorba de dimensiunea imaginii. Pentru fotografii de vacanta, familie nici nu se simte.
Daca vrei un aparat de 10mp iti dam cadou aici http://bit.ly/bZrbyY
E un concurs simplu.

| 111_9849 a răspuns:

Pai. mare diferenta nu e. dar banuiesc ca la cel d 12 s vede mai bine. personal as opta pentru cel d 10. 1 pentru ca este suficient, scoate pozele super bine.