| Whateverrr a întrebat:

Care e diferenta dintre web developer si front end developer?

Răspuns Câştigător
| CataCatalin994 a răspuns:

Un web developer poate fi de 3 feluri: front end pentru client side, backend pentru server side si fullstack care le face pe toate + web design.

6 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Front end developer si back end developer formeaza pozitia de full web developer. Web developer este si front end dar si back end. Este ca si titlul de sudor. Chiar daca unul e specializat pe sudura in argon si altul pe sudura in aluminiu tot sudor le zici la fiecare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Conceptele de fontend dev si backend dev apar la web developeri in principiu. Frontend dev se ocupa de tot ceea ce ruleaza si se intampla pe partea de client adica in browser, si anume html, css, js, ajax samd. Backend developerul se ocupa de ceea ce se intampla pe partea de server, adica in general procesarea de date si anume php, python, java, mysql samd

| Whateverrr explică (pentru suntserios):

Eu n am intrebat care e diferenta dintre front si back. El m-a lamurit ca front end development este o ramura a web developmentului, exact ce intrebasem. Dar acum imi pare bine ca mi-ai explicat si asta, tbh happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Whateverrr):

Asa e.
ma scuzi, am citit in graba. Imi voi edita raspunsul

| Holadola0 a răspuns:

Diferența dintre un web developer și un front-end developer se referă la rolurile și responsabilitățile specifice în cadrul dezvoltării web. Deși termenii pot fi utilizați interșanjabili în unele contexte, există de fapt o diferență între aceste două poziții:

Web Developer:
Un web developer este un profesionist care lucrează la dezvoltarea aplicațiilor și a site-urilor web în ansamblu. Acesta poate fi responsabil pentru toate aspectele dezvoltării web, inclusiv partea front-end și back-end a aplicației sau a site-ului. În general, un web developer are cunoștințe și abilități în limbaje de programare precum HTML, CSS, JavaScript, dar și în limbaje server-side, cum ar fi PHP, Python, Ruby, Java sau altele.
Principalele responsabilități ale unui web developer includ:

Crearea și implementarea funcționalităților și caracteristicilor aplicației sau site-ului web.
Gestionarea bazelor de date și dezvoltarea logicii server-side (back-end).
Asigurarea securității și performanței aplicației sau site-ului.
Integrarea și testarea componentelor front-end și back-end.
Front-End Developer:
Un front-end developer este un specialist care se concentrează exclusiv pe partea vizuală a aplicațiilor și site-urilor web. Acesta se ocupă de tot ceea ce utilizatorii văd și interacționează în browser-ul lor, inclusiv designul, layout-ul și interactivitatea.
Principalele responsabilități ale unui front-end developer includ:

Implementarea designului și a structurii paginilor web folosind HTML și CSS.
Adăugarea de interactivitate și funcționalități utilizând JavaScript și biblioteci sau framework-uri front-end, cum ar fi React, Angular sau Vue.js.
Asigurarea că site-ul este responsiv și se comportă corespunzător pe diferite dispozitive și dimensiuni de ecran.
Optimizarea performanței paginilor web pentru o încărcare rapidă și o experiență utilizator plăcută.
În concluzie, un web developer are cunoștințe atât de front-end, cât și de back-end, putând acoperi toate aspectele dezvoltării web. Pe de altă parte, un front-end developer se concentrează doar pe partea vizuală și interactivă a aplicațiilor și site-urilor web. Ambele roluri sunt esențiale în dezvoltarea web modernă și lucrează împreună pentru a crea experiențe web atractive și funcționale.

| Holadola0 a răspuns:

Un web developer are cunoștințe atât de front-end, cât și de back-end, putând acoperi toate aspectele dezvoltării web. Pe de altă parte, un front-end developer se concentrează doar pe partea vizuală și interactivă a aplicațiilor și site-urilor web. Ambele roluri sunt esențiale în dezvoltarea web modernă și lucrează împreună pentru a crea experiențe web atractive și funcționale. Eu am invatat aici https://goit.global/......ator-ghid/