| AntonioOvidiu a întrebat:

Care este temperatura normala a placii video?

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Depinde ce racire are pe ea.

| CinevaNou a răspuns:

Depinde de placa video si de cate coolere ai. Dar daca ajunge la 70-80 n-ar trebui sa te sperii prea rau. Daca depaseste 90 e o problema.
De exemplu o placa antica ati radeon x800, cand depaseste 94 de grade incep sa apara artefacte in jocuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Spre exemplu gtx 750 ti-ul meu nu trece de 60 in full load dar are 2 ventilatoare. Cumosc pe cineva care ii mergea numai in 80 pe un gtx 780 in full load pentru ca avea un ventilator. In general daca nu trece de 80-90 e ok.

| LDCCristi a răspuns:

O placa video in general nu conteaza racirea pasiva/activa ar trebui sa mearga pe undeva 40-70*C.Daca sare atunci e o problema:
1)Daca e activa nu mai fata cooleru.
2)Daca e pasiva, ii poti pune un ventilator dedesubt sau sa dai capacu lateral de la unitate sa circule aeru.

| AlexICAAlexel a răspuns:

Depinde de placa si depinde de ce faci cu ea...
De obicei daca joci jocuri care cer mult poate sa iti ajunga temperatura pana la +90* si atunci este o problema, pentru ca se poate arde placa.