| victor238213 a întrebat:

Care placi de baza au addressable rgb header? Cu chipset B450.

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

Daca te referi la Gaming Pro Carbon AC, da are un header de 5V adresabil

16 răspunsuri:
| AlexMh a răspuns:

Gigabyte B450 AORUS M
Gigabyte B450 AORUS PRO WIFI
ASRock B450 Steel Legend

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Dar MSI b450 carbon ac wifi are?

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Multumesc

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Cu placere!

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Dar poti sa ma ajuti cu niste intrebarii?

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Pai din moment ce ti-am scris si pana acum, da laughing Spune te rog

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Ce parere ai despre acest build, este unul bine construit?
https://pcpartpicker.com/list/LYKgp8
Ajunge 600-650w?
Rtx 2060 super este suficient pentru 240 fps? Monitor cu 240hz
Dar 2070 super?

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Este foarte Ok configuratia dar recomand 2070 pentru 240 FPS. Sincer cred ca singurele jocuri care ar putea sa iti duca 240 fps pe detalii decente este CS GO, Fortnite si ceva RTS-uri. Restul nu iti trec de 150 fps, nici macar 2080 TI. Cel putin asta vad in testele de pe internet. Cu 2060 duci 144 fps fps constant (nici nu ai nevoie mai mult), iar cele care sunt capabile de 240 fps in unele jocuri sunt 2080 si 2080 TI. Iti recomand sa nu te avanti peste 144 Hz fiindca nu ai de ce, mai bine investesti in altceva. RTX 2060 e suficient, parerea mea, tu trebuie sa te gandesti daca 17% performanta in plus merita diferenta de pret pana la RTX 2070. Ca si sursa cauta 650W cu eficienta silver sau gold, aceea e bronze, si sincer as merge ca si firma pe Seasonic sau Sirtec. Ca si procesor daca diferenta nu este mare as merge pe 3700X, este octacore, si ofera un suport mai bun pentru viitor, plus ca sta mai bine si pe overclocking. As pune doua SSD-uri identice de 256 Gb in loc de unul de 512, ca sa faci RAID intre ele sa le dublezi vitezele, fiindca ai doua sloturi pe placa de baza.

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Ce monitor imi recomanzi de 144 hz?

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Placa de baza are doi conectori unul de 8 pini si unul de 4 pini este nevoie si de cel de 4 pini? Am cautat pe internet si spune ca cel cu 4 pini este pentru overclock extrem.

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Da cam asa este, nu stiu daca extrem e cuvantul potrivit. In functie de consumatori, e posibil sa fie nevoie si pentru cel normal. Nu pot sa ma pronunt. Cel mai bine e sa le ai conectate pe ambele ca sa nu intampini vreun bottleneck sau instabilitate.

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Ce sursa are ambii conectori?

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Asus PG279Q e cel mai bun la 144 Hz cu rezolutie 2K, daca vrei 4K Acer Predator XB3.
Daca vrei Ultrawide Samsung CHG90 49-Inch.
Razer Raptor 27 mai ieftin.
Dell Gaming Monitor S2417DG YNY1D de buget.
Acer Predator Z35

Cam astea iti sunt optiunile in 2020. Poate gasesti ceva mai vechi si mai ieftin. Monitoarele cu G-sync sunt scumpe din pacate. Dar daca nu ai G-sync degeaba ai monitor de 240 Hz, nu face nimic special.

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Asta nu am de unde sa stiu, trebuie sa te uiti la fiecare sursa in parte, de obicei iti scrie in specificatii 8+4 pin.

| victor238213 explică (pentru AlexMh):

Stiu ca poti sa faci g-sync pe monitor freesync

| AlexMh a răspuns (pentru victor238213):

Asta e lista cu monitoare Vsync care sunt suportate sa poata fi folosite cu Gsync:
Acer XFA240
Acer XG270HU
Acer XV273K
Acer XZ321Q
AOC Agon AG241QG4
AOC G2590FX
Asus MG278Q
Asus VG258Q
Asus VG278Q
Asus XG248
Asus XG258
BenQ XL2740