| victor238213 a întrebat:

Trebuie upgrade la bios pe placa de baza cu chipset b450 ca sa folosesti um ryzen 5 3600?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

TOATE, DAR numai incepand cu o anumita revizie, o anumita data de productie.

Cele de dinainte de acea data, au versiunea anterioara.

IAR DACA magazinul de unde cumperi MAI ARE din intamplare astfel de placi in stoc (sau depozitul de unde se aprovizioneaza), te poti alege cu una.

Ca sa nu te complici, e bine sa ii intrebi pe cei de unde vrei sa cumperi daca placa ce ti-o trimit are pe cutie > Ryzen 3000 Ready

https://www.youtube.com/watch?v=DvBMFsBDiC4

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ca sa fii ajutat trebuie sa pui descrierea completa a placii de baza: marca si model.

| victor238213 explică (pentru anonimg):

Asus rog strix b450-f

| victor238213 explică (pentru anonimg):

Sau Asus tuf b450 pro

| anonimg a răspuns:

Daca acesta este procesorul (AM4), atunci merge fara upgrade (de fapt pe pagina producatorului nu exista posibilitatea vreunui upgrade): https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-3600-36ghz-box/

1: https://www.asus.com/......fications/
2: https://www.asus.com/......fications/
Deci in cele doua linkuri de mai sus se mentioneaza AMD AM4 la fel ca si procesorul din primul link. Asta inseamna ca procesorul dorit de tine este compatibil cu placa de baza.

| NLS a răspuns:

Daca are pe cutie inscris
"Ryzen 3000 Ready", are ultima versiune de BIOS.

Daca cumperi de la PCGarage, etc, cere-le sa verifice si sa iti trimita si o poza cu cutia produsului inainte.
(ma indoiesc ca cu cei de la eMag poti ajunge la astfel de intelegeri, dar poti incerca).

| victor238213 explică (pentru NLS):

Eu din Germania il cumpar.

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

Si eu sunt in Germania si cumpar doar de la Mindfactory.
Mereu cand nu am fost sigur de ceva, i-am intrebat si au raspuns repede.
(au preturi bune fata de ARLT, KM-Computer, CaseKing, etc).

Daca vrei le scriu un mail.

Ultimele revizii ale placilor de baza, ce ies din productie, contin toate ultima actualizare de BIOS.
Problema e ca marii retaileri si marile depozite s-ar putea sa mai aiba prin stocuri placi fara ultimul update.

De aceea zic ca trebuie sa ii intrebi pe ei exact ce versiune de placa au, ce scrie pe cutie.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Dar chestia aia cu BIOS flash? Poti sa faci upgrade la bios fara procesor?

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

BIOS Flashback

Asus rog strix b450-f
Placa aceasta nu are din pacate asa ceva.
BIOS Flashback e oferit doar pe chipseturile de top (X470, X370, etc)

Asus tuf b450 pro

nici aceasta nu are, fiind acelasi chipset.

| victor238213 explică (pentru NLS):

Poti te rog sa imi zici care placi de baza cu chipset b450 au bios updatat?

| victor238213 explică (pentru NLS):

Multumesc mult.

| NLS a răspuns (pentru victor238213):

TOATE, DAR numai incepand cu o anumita revizie, o anumita data de productie.

Cele de dinainte de acea data, au versiunea anterioara.

IAR DACA magazinul de unde cumperi MAI ARE din intamplare astfel de placi in stoc (sau depozitul de unde se aprovizioneaza), te poti alege cu una.

Ca sa nu te complici, e bine sa ii intrebi pe cei de unde vrei sa cumperi daca placa ce ti-o trimit are pe cutie > Ryzen 3000 Ready

https://www.youtube.com/watch?v=DvBMFsBDiC4