| Aurel_Stanescu_1975 a întrebat:

Pe care dintr-e cele doua placi de baza sa aleg, ce diferente or fi intre ele in afara de chipset, care din ele poti face overclock
Placa de baza Gigabyte H97M-D3H
Placa de baza Gigabyte Z97M-D3H

Răspuns Câştigător
| RoBoT93 a răspuns:

Diferentele dintre ele sunt doar doua...
1) Gigabyte Z97M-D3H - Suporta mai multe frecvente de RAM, pe cand Gigabyte H97M-D3H suporta doar 2 frecvente ( 1600/1333 MHz )
2) Pretul...

In rest sunt la fel happy

| Aurel_Stanescu_1975 explică (pentru RoBoT93):

Multumesc pentru raspuns! In legatura cu overclock-ul, ai idee daca se poate face overclock la h97m-d3h?

| RoBoT93 a răspuns (pentru Aurel_Stanescu_1975):

Nu... sad
Scuze...

| Aurel_Stanescu_1975 explică (pentru RoBoT93):

Am gasit aici http://www.hardwarezone.com.sg/......therboards un raspuns daca suporta overclok h97 si nu suporta,, doar z97 merge sa overclock-ezi
The Z97 will support CPU overclocking, and up to a total of three discrete graphics cards. The H97 doesn’t support CPU overclocking support, and it only supports a single, discrete graphics card natively, due to its PCIe Gen 3.0 lane configuration.
Am postat inca o intrebare aici http://www.tpu.ro/......-procesor/ ma puteti ajuta?