| szmotovio a întrebat:

Care sunt cauzele din care un calculator ia restart?

9 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Sursa ar fi una din principalele cauze, la fel şi depăşirea capacităţii memoriei fizice în anumite momente "Phisical memory dump complete", la fel de posibil este ca şi o aplicaţie sau un proces să creeze această problemă. Pentru a o rezolva, cel mai bine este să începi să verifici fiecare din acele posibile cauze pe care ţi le-am spus mai sus, începând în principiu cu cele mai simple (verifici să nu existe vreun program sau vreun proces suspect activ care ar putea cauza căderi ale sistemului, eventual debifezi "Automatically restart" din fereastra pe care o deschizi accesând "Properties" din meniul contextual al "My Computer", urmat de click pe tab-ul "Advanced", şi click pe al treilea "Settings", acela de la "Pornire şi recuperare", ultima secţiune de acolo), eventual dacă problema nu dispare încearcă o reinstalare de Windows, sau bagă-ţi Windows 7 (în caz că nu îl ai deja), şi vezi cum se comportă, şi terminând cu cea mai complexă din eventualele probleme: o defecţiune hardware, sau o problemă la sursa de alimentare. Dar până acolo poţi verifica pe rând toate acele posibile cauze de natură software.
O seară bună! happy

| cosmon a răspuns:

PAi cauze pot fi mai multe :

-fie o componenta nu e fixata corespunzator si se misca
-fie nu ai destula memorie ram libera si cand memoria ram se umple pc isi da restart
-fie ai virusi

Solutile ar fi urmatoarele

-intaleaza un antivirus, chiar daca e trial, cum ar fi kaspersky si fa o scanare si vei scapa de virusi
-dezinstaleaza programele care nu iti sunt necesare (start control pannel, add or remove programs
-foloseste ccleaner pentru a sterge fisierele temporare
-daca nu reusesti nici cu aceste metode sa il faci sa nu se mai restarteze, fie are vreo componenta defecta sau slabita (nu e fixata bine) fie ar fi cazul sa reinstalezi windowsul si poate isi revine, oricum reinstalatul de windows ar trebui sa fie ultima optiune

| YUSTY a răspuns:

Este plin de virusi. Sfat: baga-ti windows-ul.

Fundita?

| Alynutzaaa a răspuns:

Si al meu facea asa! Am instalat windowsu de nu stiu cate ori crezand ca aia este problema, ca apoi sa mi se spuna ca problema este curentu, am cumparact chiar si un generator de curent dar nestiind sa-l folosesc am renuntzat!

Pana la urma am ajuns sa`mi cumpar alt comp!

Problema cred ca e curentul si calculatorul fiind poate mai vechi nu reuseste sa se adapteze fluctuatiilor de curent, pentru ca al meu fiind cumparat acum vad ca nu mai face figuri!

| IlegalSmile a răspuns:

Virusi sau are praf happy si mie mi se intampla la fel crying

| AlexandraHristov a răspuns:

Virusi sau necompatibilitate intre anumite componente.

| Iulia8659 a răspuns:

Pai mie cand mi se restarta singur calculatorul era virusat si a trebuit sa il reinstalez.
sper ca te-am ajutatkiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa aiba sursa arsa...

| Alinutzaa95 a răspuns:

Poate sa isi ia restart si din cauza prafului. Si calculatorul meu facea la fel l-am dus la reparat si a zis ca avea doar praf, si acum de cate ori isi da restart desfac centrala si o curat de praf cu aspiratorul.(fundita?)