| denisTiky a întrebat:

Care sunt diferentele dintre Adobe Ilustrator si Photoshop? Ce are in plus una fata de cealalta, si la ce se foloseste ilustrator?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"Adobe Illustrator is graphic-driven software used primarily for creating vector graphics. Developed alongside with Adobe Photoshop as a companion product, Adobe illustrator is used for creating logos, graphics, cartoons and fonts for the photo-realistic layouts of Adobe Photoshop."
Sura: https://www.wikihow.com/Use-Adobe-Illustrator

| JackR a răspuns:

Aceleasi diferente ca intre Corel Draw si Corel Photopaint : unul lucreaza cu imagini vectoriale, celalalt cu imagini bitmap.

| seularts a răspuns:

Pe Romaneste. Illustrator te ajuta sa faci grafica vectoriala care nu isi pierde calitatea oricat de mult zoom i-ai da 'in or out'. Photoshop face grafica resterized care isi pierde calitatea atunci cand e redimensionata. Illustrator e foarte bun pentru logouri care poti sa le pui pe orice suprafata cu orice dimensiune si nu numai. Photoshop e folosit m-ai mult pentru lucruri pe care nu le vei redimensiona ulterior.