| anonim_4396 a întrebat:

Care televizoare sunt mai bune, plasma sau LCD?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Televizorul cu plasma se bazeaza pe folosirea de gaze rare gen xenon sau neon care atunci cand sunt incalzite emit lumina in spectrul RGB. Televizorul LCD foloseste cristale lichide si se bazeaza cam pe aceeasi tehnologie.

Ce trebuie sa stiti cand cumparati un televizor:

* -Contrastul - televizoarele cu plasma ofera contraste mai mari decat cele LCD, iar negrul este aproape de perfectiune. Scopul urmarit este un contrast cat mai inalt.
* -Rezolutia - la diagonale mai mici televizorul LCD ofera rezolutii mai mari.
* -Timpul de raspuns - trebuie sa aveti in vedere daca folositi televizorul pentru jocuri video. Cu cat timpul de raspuns este mai mic, cu atat televizorul este mai performant. In acest caz plasmele sunt mai performante.
* -Unghiul de vizibilitate - si in acest caz plasmele ofera servicii superioare.
* -Folosirea in conditii de lumina -televizorul LCD da o calitate mai buna a imaginii.

Recomandarea mea este un televizor cu plasma, deoarece luand in considerare doar folosirea ca TV, acesta ofera calitate superioara fata de LCD. Totusi noile generatii de televizoare, fie ele plasme sau LCD se apropie unele de altele ca performante. Televizoarele LCD incep de la diagonale mai mici decat plasmele, de aceea si pretul acestora este mai mic. Totusi nu va sugerez sa va luati dupa pret cand va hotarati sa cumparati un televizor nou. Intai trebuie sa va documentati asupra performantelor, asupra informatiilor despre producator si nu in ultimul rand asupra garantiei oferite. Trebuie sa stiti ca durata de viata a unui LCD depaseste cu mult pe cea a unui televizor cu plasma in cazul modelelor mai vechi.

3 răspunsuri:
carla
| carla a răspuns:

Sunt diverse discutii cu privire la aceste 2 tipuri de tv. Se pare ca lcd-ul ar fi mai durabil, dar ca si fidelitate este mai buna plasma. Diferenta o contituie si pretul mai mare al plasmei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

plasma panasonic. lcd samsung

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

lg