Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cate ore considerati ca e normal sa stati pe pc?

Răspuns Apreciat de Editori
| cristi202 a răspuns:

Normal, ce mai e normal in lumea asta?
De e vorba de-un copil, 1-2 ore.
Un adult, care nu are job pe calculator, 3-4 ore.
Un adult, cu job obligat-fortat 8-10 ore pe calculator, o jumatate de ora maxim.
Un hacker, daca reusesti sa-l convingi sa ia o pauza de doua ore, e mare lucru. happy

35 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

In mod normal ar fi 2 ore.
Insa, in vacanta sau weekend-uri nu respect deloc asta.

| RainmakerX a răspuns:

Azi am stat 6 ore si cica e zi de scoala. Eh, asa imi trebuie daca am vrut mate-info.

| CPAElites a răspuns:

Stau cel putin 5 ore pe zi.

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Minim 8 ore.

| vocea a răspuns:

2 ore.

| Superior a răspuns:

Depinde. Maxim 5 ore pe zi happy

| danutzu96 a răspuns:

Cat este nevoie. Uneori si 16 ore. CSF, nu ai CSF.

| FaraNumePls a răspuns:

Sall, eu stau cam 2 ore pe zi dar ca tot am eu ideile mele cu plecatul din tara peste cativa ani trebuie sa invat foarte bine limba engleza si acum stau in jur de 5 ore chiar mai mult dar fac mai multe lucruri pe el in acest timp.

| alexandrualind a răspuns:

2-3 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maxim 4 5 ore pe zi, dar totusi cu pauza intre ele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut + ( = cruce)!

Daca lucrezi, ca sa nu ai probleme cu vederea trebuie sa lucrezi 8 ore pe zi, iar in fiecare ora sa ai o pauza de 10 minute.
Se mai recomanda unele exercitii pentru relaxarea ochilor si pentru musculatura lor ca sa nu se artrofieze. Pe astea le gasesti pe net cu usurinta.
Sunt recomandati si niste ochelari de protectie ( cei care au probleme cu vederea isi pot face lentile cu protectie, care nu au probleme pot gasi ochelari simpli ).
Daca faci toate astea, nu o sa mai ai probleme cu vederea sau daca ai deja, nu o sa mai avanseze.

O zi buna +!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu stau tot asa, eu oricum am problema la ochi mostenita

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Daca nu este locul tau de munca, doar 1/2 ora!

| LinxCont a răspuns:

Cat e nevoie, dar cu pauze si luminozitatea la minim.

Răspuns utilizator avertizat
| KanezuY a răspuns:

5-8 ore.

| NoFeelings a răspuns:

Păi pe PC nu stau deloc. Pe telefon, doar așa, cate 5 minute, de mai multe ori. Cam doua ore pe zi, mi se pare foarte ok

| OMEGALIN a răspuns:

Cat simti nevoia.Crede-ma ca nu e adevarat nimic legat de faptul ca-ti pierzi vederea in timp si alte aiureli.Petrec foarte mult timp pe PC.De vreo 5 ani petrec undeva la 5-10 ore zilnic si n-am purtat in viata mea ochelari de vedere (Doar am incercat cateva secunde in gluma laughing ) si am un vaz mai bun ca majoritatea cunostintelor de varsta mea. Ochii, precum intreg corpul tau si al nostru e construit in asa fel incat sa se adapteze. Daca tu iti obisnuiesti ochii cu perioade indelungate nu ti-se va strica vederea.Doar nu incepe de maine sa stai 12 ore cu luminozitatea la maxim laughing Ia treptat atat orele cat si luminozitatea si vei putea sa-l folosesti fara probleme cat timp doresti in viitor happy

| anonim_4396 explică (pentru OMEGALIN):

Si eu stau pe pc la fel ca tine, pc-ul e foarte util daca il folosesti cum trebuie
Eu am probleme cu ochii dar e genetic

| OMEGALIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt in totalitate de acord cu tine, dar cu toate astea il folosesc adesea si pentru alte lucruri, in special jocuri.Si cu toate toate astea laughing am invatat o gramada de lucruri folositoare din acele jocuri deci desi pare uneori timp pierdut,alteori nu pare chiar asa happy
Iar legat de genetic si la mine mai poarta mama ochelari mai rar, dar eu cel putin momentan sunt foarte multumit de vederea mea happy
O alta problema cu PC-ul sunt energiile si radiatiile care le transmite, alea sunt mai periculoase, nu sunt chiar atat de mari cum se povesteste, dar stand in preajma lui in exces e adevarat ca te poate afecta happy

| Stell99 a răspuns:

Cum sa stai pe pc?
Totusi nu poti sa folosesti un scaun?

Stai la pc! Nu pe pc!

| anonim_4396 explică (pentru Stell99):

Pc-ul nu are casa, deci nu pot sta la el

| Stell99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da dar nu poti sta nici pe el.
Asta inseamna ca corect este :

Voi cate ore folositi pc-ul pe zi?

| anonim_4396 explică (pentru Stell99):

Sunt corecte toate variantele

| Tpuist a răspuns:

Câte vreau eu.

| GlowingShadow a răspuns:

Tătă zua, ce e lumea aia de afară? laughing
Mai in serios, max. o ora, o ora jumate.

| Kiki20098 a răspuns:

Depinde ce varsta ai...1.-2 ore pe calculator, si 4-5 ora pe afara happy

| Kiki20098 a răspuns:

Depinde ce varsta ai...1.-2 ore pe calculator, si 4-5 ora pe afara happy
Cam asa fac eu

| flarn a răspuns:

Cat mai multehee hee

| AllEyezOnMe a răspuns:

Normal ca 2 ore, asa zice si la TV...dar generatia asta... 10 ore pe PC

| Sciply a răspuns:

1 sau poate 2h

| Razvan_Bogdan_1997 a răspuns:

In jur de 2 ore

| maricicadivorțata a răspuns:

3 minute si apoi iei o pauza de 3 ani.(ca sa nu ti se strice ochii, sunt unele site-uri care iti pot strica ochii numai cand le deschizi) happy

| xantersiatat a răspuns:

Inca ma amuza ca unii oameni spun ca statul LA calculator dauneaza sanatatii(mai ales in privinta ochilor). Acesti oameni ar trebui sa se documenteze, deoarece nici monitoarele, nici televizoarele, nici telefoanele nu dauneaza ochilor( decat daca sunt din 2005, in cazul asta pa pa sanatate). Singurul lucru cu care sunt de acord este ca cu cat stam mai mult LA calculator, stam mai mult PE scaun, lucru ce agraveaza corpul, dar daca mai stai si in picioare si faci sport, nu vad nicio problema sa stai si 14 ore LA el, cu conditia sa termini tot ce iti propui. PAREREA MEA.

| anonim_4396 explică (pentru xantersiatat):

Am aceeasi parere