| SacuiuRobert926 a întrebat:

Cati W pe ora consuma un frigider, pc( cu tot cu monitor) si un laptop?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Ce frigider, ce pc, ce monitor, ce laptop?
Uita-te si tu pe net la specificatiile lor... crezi ca gasesti vreun paranormal pe aici sa ghiceasca ce ai tu in casa?

| Bizon95 a răspuns:

Cumpara o dinasta:
https://www.emag.ro/......a+consum/c
si afla singur la botul calului la tine acasa, pentru ca...
frigiderul are diverse marimi, diverse clase de consum
un pc si un monitor au diverse puteri (jocuri/fara jocuri, monitor mic, monitor foarte mare, etc.)
laptop-urile sunt de o tona de feluri, de la un celeron mic si prapadit pana la unul de gaming mare si tare
etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Consumul unui frigider este de 500W (compresorul + becurile)
Consumul unui PC puternic este de 750W (cat permite sursa)
Consumul unui laptop poate urca pana la 85W (laptop-ul + incarcarea bateriei).

Ca urmare:
Consumul minim este 0W, cand toate sunt oprite.
Consumul poate urca pana la peste 1300W.
Deci, consumul realizat va fi intre cele doua limite.

| Daniel323 a răspuns:

Cred ca te intereseaza consumul mediu.Cel mai simplu este sa citesti indexul de la contor inainte sa stai la computer si dupa cateva ore afli consumul exact.
Ideal ar fi sa fii singur in casa si sa ai ceilalti consumatori opriti.Dai temperatula la 17 ca sa nu porneasca centrala, stingi becurile.
Dar ca idee nu treci de 0, 2kw/h

| Algo098 a răspuns:

Un laptop consuma in jur de 40W, depinde de model, un frigider 50W (compresorul consuma cam 100W, dar merge cu intermitenta cam jumatate din timp), un calculator in jur de 100W, depinde de model si poate ajunge si la 300W, deci in medie, daca PC-ul nu e prea puternic si daca nu e folosit intens in jocuri, consumul mediu ar fi (40+50+100)W deci in jur de 200W pe ora. Daca pc-ul si laptopul sunt folosite 16 ore si frigiderul non stop, avem 16x140+24x50=3440Wh pe zi, deci in jur de 4KWh/zi, iar pe luna 120KWh si la un pret de aproape 1leu/KWh rezulta un pret de 120lei/luna.