| MaNDwN a întrebat:

Cam cati lei consuma un laptop pe ora? ma refer la curent.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Mai mult decit puterea transformatorului nu are cum sa consume. Vezi ce scrie pe el, probabil 80-90W. Daca presupunem ca e destul de eficient cit sa ia din retea maxim 100W, asta ar veni vreo 2 KW pe zi, deci maxim undeva pe la 30 RON pe luna.
P.S. E cea mai timpita idee sa hostezi servere pe laptop. Pentru asta iei si faci un sistem desktop, fiindca laptopul se duce naibii repejor in timp - praful si caldura sint marile probleme, nu consumul de curent electric...

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Citi bani, vrei sa zici. Daca il lasi deschis 24/24, timp in care nu intra in stand by, vei consuma curent de aproximativ 0.3-0.5 RON pe zi. Intrucit nu stai calare pe el forjat la maxim 24/24, daca il folosesti in regim normal si sta 24/24, din care vreo 14-18 in stand by, vei consuma undeva sub 0.2 RON/zi. De regula, un laptop absoarbe vreo 60-80W in full load, deci intr-o ora nu are cum sa consume mai mult de 0.08*~0.5=~0.04 RON.

| MaNDwN explică (pentru KodrutZ):

Eh, si daca, am zice ca as geschide un sv de gaming pe laptopul meu, si e deschis 24/24, procesoru si astea sunt utilizate cam peste jumatate, tot la fel va consuma?

| MaNDwN explică (pentru KodrutZ):

Ok. mersi. asta a fost un exemplu ce l-am dat eu. nu vreau sa hostez nimic. am vrut sa vad cat ia daca e folosit laptopul la aptitudini de peste jumatate. mersi de explicatii big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru MaNDwN):

Mai mult decit puterea transformatorului nu are cum sa consume. Vezi ce scrie pe el, probabil 80-90W. Daca presupunem ca e destul de eficient cit sa ia din retea maxim 100W, asta ar veni vreo 2 KW pe zi, deci maxim undeva pe la 30 RON pe luna.
P.S. E cea mai timpita idee sa hostezi servere pe laptop. Pentru asta iei si faci un sistem desktop, fiindca laptopul se duce naibii repejor in timp - praful si caldura sint marile probleme, nu consumul de curent electric...

| superman12494 a răspuns:

Pe baterie cam 45 de minute
Si pe curent nu mult.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Consumul e mic, doarece nu este alimentat direct de la 220V c.a, ci de la 12v c.c.

| MaNDwN explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Ok. asa, dar pe romana se poate? laughing dar de exemplu daca il las o zi intreaga deschis cam cat consuma? si cam cati lei ar trebui sa platesc pe zi?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru MaNDwN):

Are consum mai mic decat un bec.Nu o sa se simta la factura.Cel mult 3-4 lei pe luna la factura.